Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Češi zabodovali: Tančící dům je devátou nejkrásnější stavbou světa

Podle výzkumu metodou zlatého řezu je na 9. místě na světě
Zdroj: Profimedia
image
Pražský Tančící dům porazil světoznámé stavby ve vědeckém výzkumu, který využívá metodu zlatý řez. Podle této metody je pražská stavba jedna nejkrásnějších vůbec. Dříve velmi kontroverzní budova je dnes dominantou pravého břehu Vltavy.

Výzkum vypracovala společnost Rooftop Megastore na základě tzv. zlatého řezu, píše server Daily Mail. Zlatý řez je metoda využívaná v umění, kdy jde o ideální proporce mezi různými délkami. Jde o poměr cca 1,618:1.

Na základě tohoto postupu se jako nejkrásnější budova světa jeví londýnská katedrála sv. Pavla, která se k ideálu blíží nejvíce, konkrétně z 72,28 procenta.

Na dalších se umístily budovy, jako je resort Marina Bay Sands v Singapuru, londýnské Westminsterské opatství, moskevský chrám Vasila Blaženého, Ósacký hrad v Japonsku či známý dům v Barceloně architekta Gaudího Casa Mila.

Náš Tančící dům, který byl v minulosti stavbou minimálně kontroverzní, se pak zlatému řezu přibližuje z 66,87 procenta. Dnes je Tančící dům pražskou dominantou. Tato pozoruhodná stavba za sebou nechala takové skvosty, jako jsou Svatopetrská bazilika ve Vatikánu, Bílý dům, Chufuovu pyramidu, pohádkový zámek Neuschwanstein či novodobý div světa jordánskou Petru.

Tančící dům, přezdívaný také jako Ginger a Fred, byl dokončený roku 1996 a byl inspirován slavným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogers. Dům navrhl Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym. Interiéry byly svěřeny britské architektce českého původu Evě Jiřičné. Pozemek zakoupila a výstavbu financovala nizozemská pojišťovna. U myšlenky postavit tento architektonický skvost byl i Václav Havel, který bydlel v bytě ve vedlejší budově.

Žebříček 10 nejhezčích staveb dle pravidla zlatého řezu

1. Katedrála sv. Pavla, Londýn

2. Marina Bay Sands, Singapur

3. Westminsterské opatství, Londýn

4. Ósacký hrad, Ósaka

5. Chrám Vasila Blaženého, Moskva

6. Casa Mila, Barcelona

7. Katedrála Santa Maria del Fiore, Florencie

8. Tádž Mahal, Ágra

9. Tančící dům, Praha

10. Neuschwanstein, Bavorsko

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy