Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Češi vynalezli lék na rakovinu: Těší se velkému úspěchu a brzy ho začnou testovat na lidech

Zdroj: Profimedia
Ve spolupráci s americkými vědci ti čeští vytvořili látky, které účinkují proti rakovině. Potlačit různé nádory je schopná látka pocházející z peruánské půdy. Projekt jako takový měl velký úspěch a pomohlo mu, že do něj američtí investoři ze skupiny Deerfield vložili nemálo peněz. Konkrétně 720 milionů korun. Lék bude již brzy testován na lidech.

Čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a američtí vědci z Univerzity Johnse Hopkinse přišli na účinný lék proti rakovině, který může potlačit různé nádory. V laboratoři vzniklé látky mají původ v jiné látce. Tu vytvořily půdní bakterie objevené před šedesáti lety v Peru.

Lék se těší velké účinnosti, přitom spolupráce mezi Čechy a Američany vznikla teprve před čtyřmi lety. „Látka už se v USA úspěšně testovala na myších i prasečích modelech. Pak je třeba vytvořit výrobní postup, který musí schválit americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, a někdy za rok a půl chceme požádat o první schválení provádění klinických zkoušek na pacientech,“ popisuje Pavel Majer z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dle ihned.cz. Právě jeho tým připravil látky s vědci z Univerzity Johnse Hopkinse.

Na pacientech se bude lék teprve testovat, což proběhne v USA. Probíhat bude v kombinaci s imunoterapií. Právě ve spojitosti s ní může být lék velmi účinný.

Související články

Další články