Češi v dluzích: Jak jsme se posunuli a kde dlužíme nejvíce?
Peníze pohánějí každý náš den. Bez nich bychom neměli jídlo na talíři ani střechu nad hlavou. Dodávají nám pocit bezpečí a když jich tedy není dost, snadno nás přemůže panika, která nás donutí se obrátit k nejjednoduššímu dostupnému řešení – půjčce.
Ačkoliv jsou půjčky mnohdy velmi nápomocné, logicky znamenají dluhy, které mohou život velmi zkomplikovat – obzvlášť pokud nám chybí dostatek prostředků na řádné splácení.
To může potvrdit celá řada Čechů, kteří si kvůli následkům koronavirové krize museli půjčku sjednat, nebo se dostali do problémů se splácením závazků sjednaných ještě před propuknutím pandemie.
V následujícím článku se ale nebudeme dívat jen na poslední rok, ale pět let. Jak se zadlužení českých obyvatel vyvíjelo a kam chodí pro půjčky nejčastěji?
Rok 2016 odstartoval strmý růst
Rok 2016, konkrétně únor, by se dal považovat za startovací bod růstu objemu dluhů českých domácností. Od roku 2010 až do té doby celková dlužná suma lehce kolísala, a držela se okolo jednoho bilionu korun.
Nicméně před pěti lety nastal zlom a dluhy se začaly množit a stoupat. Dokonce natolik, že v září roku 2017 se celková dlužná částka českých domácností vyhoupla na 1,5 bilionu. Růst však pokračoval i nadále a dnes už chybí „jen“ 95 miliard k tomu, abychom se dostali na dva biliony korun.
Možná jste uhodli, že největší podíl na tomto čísle mají hypoteční úvěry, u nichž banky poskytují i několikamilionové částky. Nízké úrokové sazby způsobily, že jich jen za několik posledních měsíců přibyly celé mraky – jen za první čtvrtletí jejich celkový objem přesahoval 44 miliard korun.
Finanční opora u rodiny
Zatímco někteří v posledních měsících nakupovali nemovitosti, jiní měli potíže si udržet střechu nad hlavou. Uzavření některých sektorů služeb způsobilo, že řada lidí musela fungovat se sníženými příjmy, čímž utrpěly nejen jejich osobní finance, ale i celkový chod domácnosti.
Finanční rezervy se rozplynuly jako pára nad hrncem a mnohdy lidem nezbývalo nic jiného, než si na některé výdaje vzít půjčku. Jak ukazují průzkumy, nejčastěji se věřiteli stávají rodinní příslušníci – přece jen je u nich půjčka snadno dostupná, bezúročná a často i flexibilní.
To s sebou ale může přinést potíže ve vztazích, pokud si lidé předem jasně nestanoví podmínky. V tom mívají výhodu banky či nebankovní úvěrové společnosti, kde smlouva jasně určuje práva a povinnosti obou stran.
U nebankovních poskytovatelů navíc často uspějete, i když už nějaký úvěr máte. Mají totiž speciální produkty označované jako půjčka bez nahlížení do registru. Ke kontrole úvěrové historie při schvalování sice dochází, ale s menšími nároky na klienta, dostupnost je tedy mnohem větší.
Schopnost splácet se zlepšuje
Ačkoliv si lidé půjčují stále větší obnosy, vypadá to, že se platební morálka o něco zlepšila. Oproti roku 2019 se v loňském roce snížil počet lidí se zpožděnou splátkou o 18 tisíc. Stejně tak poklesl i počet lidí s dlouhodobými problémy, a to o více než 2 tisíce.
Zdá se tedy, že s sebou větší dluhy přinesly také větší smysl pro zodpovědnost a znalosti finanční gramotnosti. Situace zatím rozhodně není dokonalá, ale mohlo by svítat na lepší zítřky – záleží na tom, jak se k výzvám, které nás ještě čekají, každý z nás postaví.
Vzhledem k inflaci a rostoucí ceně nemovitostí se dá předpokládat, že celková dlužná částka Čechů stále poroste. Nicméně nejzásadnější je, aby ubýval počet problematických klientů a lidí v exekuci. Teprve poté bude možné říct, že se v našem vztahu s financemi skutečně posouváme vpřed.