Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Češi v Americe už vybírají prezidenta: Volební účast v zahraničí je astronomická

V Brazílii už Češi odvolili.
Zdroj: facebook.com/consuladotchecosaopaulo
+ Dalších 9 fotografií
Volební místnosti za západní polokouli se už otevřely a druhé kolo prezidentské volby oficiálně začalo. Jako první mohli přijít k urnám Češi v Brazílii, kde se hlasuje od 14:00 tamního času. Na většině zastupitelských úřadech České republiky za oceánem jsou volebními dny právě 25. a 26. leden.

Brazílii je sice o volby o něco nižší zájem než před pěti lety, kdy prezidenta historicky poprvé vybírali občané, ale o celkové zahraniční účasti se to říct nedá. V největší jihoamerické zemi zatím odvolilo 41 lidí, což představuje 50% účast.

Čeští občané už hlasují také ve Spojených státech, Argentině a Chile. Podle časových pásem se budou volební místnosti postupně otevírat na úřadech v Austrálii, Asii, Africe a nakonec v Evropě.

Prvních prezidentských voleb se v cizině zúčastnilo 7 200 českých voličů. Tentokrát se přihlásilo přibližně 9 000 lidí. Číslo ještě naroste o ty, kteří přijdou k urnám s voličskými průkazy. Před pěti lety volilo v prvním kole zhruba 8 900 Čechů v zahraničí, ve druhém 10 700.

V letošním prvním kole hlasovalo 12 463 voličů, což je ve srovnání s minulými volbami astronomické číslo. Jde o 73% účast. Zájem o druhé kolo bude zřejmě ještě vyšší.

Související články

Další články