Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Češi šílí po nejbrutálnější knize roku. Odborníci před Vraní dívkou varují!

Tahle kniha je návyková…
Zdroj: archiv

Jednoznačně nejbrutálněji napsaná kniha tohoto roku zažívá na českém trhu obrovský boom. V některých knihkupectvích je úplně vyprodaná, nakladatel musel narychlo tisknout nová vydání.

Sáhl si snad český národ do svědomí a začal se místo fotbalu věnovat literatuře? Nikoli.

Odborníci mají jiné vysvětlení: opět se potvrdilo, že nás šokující umění „za hranou“, navíc ve spojení s pochvalnou kritikou recenzentů, extrémně přitahuje. A za hranou kniha Vraní dívka skutečně je. Až na tolik, že psychologové varují slabší povahy, aby dílo určitě nečetli.

Příběh ženy, která unáší malé děti, píchá jim do žil různé látky a ještě předtím, než je surově zavraždí, je nutí mezi sebou bojovat. Říkáte si, že nad něčím takové ohrnou spořádaní lidé nos a přečtou si raději Kanta nebo Dostojevského? Kdepak. Nejbrutálnější kniha tohoto roku mizí z pultů knihkupců rychlostí blesku. A rozhodně si pro ni nechodí jen podivíni: „Kupují si ji lidé, do kterých byste to na ulici neřekli. Intelektuálové, mladí, staří, všichni. Až mě to překvapilo,“ líčí Zdeněk Novák z nakladatelství Knižní klub. Nejvíce se ale kniha zřejmě prodává po internetu, kde má zákazník zaručenou větší anonymitu.

Dvojice švédských autorů, kteří knihu napsali a společně vystupují pod pseudonymem Erik Axl Sund, před časem vyjádřili nesouhlas s tím, že český nakladatel opatřil jejich knihu varováním znějícím Jen pro silné povahy. „To by se mělo dávat spíše na denní tisk. My jsme jen napsali to, čeho se sami bojíme. A také chceme upozornit na to, že Švédsko není tak dokonalá a mírumilovná země, jak si všichni myslí,“ uvedli nedávno v tiskovém prohlášení.

Související články

Další články