Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Češi si vozí koronavirus ze zahraničí. Jen za červenec jich byly pravděpodobně stovky

Koronavirus v zahraničí: Stovky Čechů si v červenci dovezly covid z dovolené
Zdroj: Pixabay
Koronavirus

Řada zemí se na cestovatelském semaforu barví do ruda, což se projevilo i na počtu případů, kdy se Češi nakazili na dovolené v zahraničí. Hygiena jen za červenec zaznamenala stovky případů, kdy se dovolenkáři vrátili s koronavirem. Největší počet, celkem 116 lidí, podle informací Blesku zaznamenal Jihomoravský kraj.

Se začátkem prázdnin vyrazila velká část Čechů na vytouženou dovolenou do zahraničí. Z té si ale často dovezli nechtěný suvenýr v podobě koronaviru. Hygienické stanice po celém Česku tak zaznamenaly, že se "dovolená" prodloužila v lepším případě o domácí izolaci pravděpodobně až stovkám navrátivších lidí ze zahraničí.

Lidé si vozí covid ze Španělska

Největší množství nakažených dovolenkářů za červenec eviduje hygiena v Jihomoravském kraji. S koronavirem se vrátilo celkem 116 lidí. "Z Chorvatska 17, ze Španělska 13 a z Itálie 11. Z dalších různých zemí v jednotkách," uvedla pro Blesk ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek.

Poměrně vysoké číslo potvrdila hygiena Ústeckého kraje. S covidem tam po dovolené muselo do izolace 44 případů. Šest z nich se vrátilo ze Španělska, po třech pak z Egypta, Tuniska a Turecka a následovaly další země.

Údaj může být zkreslený

Královéhradecká hygiena pak Blesku potvrdila 24 případů. Podobně jako u ostatních krajů ale nemusí být údaj přesný. "V období od 1. 6. 2021 jsme v Královéhradeckém kraji zjistili 24 případů, kdy nakažená osoba v inkubační době pobývala v zahraničí. Jedná se tak o vysokou pravděpodobnost, že se v zahraničí i nakazila. K nákaze však mohlo dojít i během cesty či bezprostředně po návratu," vysvětlil pro Blesk hygienik Ivan Kučera.

O případ míň například hlásí Zlínský kraj, kde za červenec zaznamenali 23 případů. V Liberci bylo nakažených covidem podle Zuzany Balašové 30 dovolenkářů. Pražská hygienička Zdeňka Jágrová pro Blesk uvedla souhrnný údaj od začátku roku. "Od 1. 1. 2021 bylo na území hlavního města Prahy evidováno 1 502 zavlečených případů onemocnění ze zahraničí," řekla Jágrová.

Počet nakažených roste

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených koronavirem, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Tzv. reprodukční číslo je už pátý den v řadě nad hodnotou jedna, což značí zrychlování epidemie. Také vzrostlo incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření.
Související články

Další články