Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Češi si během pandemie zhoršili zdraví až o 30 %: Více jedli i pili alkohol!

Zdroj: profimedia.cz
zdraví

Nulový pohyb, špatný jídelníček, z toho plynoucí nadváha i větší spotřeba alkoholu. I tyto faktory přispěly podle lékařů ke zhoršení zdravotního stavu Čechů v době pandemie. Pokud k tomu přičteme odkládání preventivních i plánovaných vyšetření, zaděláváme si na průšvih.

Méně pohybu, zvyšování nadváhy, nevhodná skladba jídelníčku a větší spotřeba alkoholu v době pandemie. To všechno jsou faktory, které naší populaci v loňském roce rozhodně neprospěly. Lidé zároveň odkládali preventivní i plánovaná vyšetření a lékařské zákroky. Výsledkem je výrazné zhoršení srdečních, plicních a psychických nemocí, ale i onemocnění zažívacího ústrojí. Vyplývá to ze zjištění Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN).

Mezi zdravotní problémy, které se během pandemie zvýšily, patří například žlučové kameny. Těmi trpí až 25 % dospělých v ČR. Pokud se objeví „žlučníkové“ obtíže, měl by pa­cient co nejdříve podstoupit operační odstranění žlučníku. V případě, že se plánovaná operace nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, které prodlužují hospitalizaci pacientů a délku jejich pracovní neschopnosti a velmi často vyžadují další léčebné zákroky.

Za období duben–květen 2021 se přitom ve VFN objevilo dvakrát více hospitalizací pro komplikace žlučových kamenů a o 50 % více endoskopických zákroků pro uvolnění kaménků ze žlučových cest. Obojí je ve srovnání s dubnem–květnem 2020.

Pozor na alkohol

Stejně varující je i současná situace u nemocí jater. Českou populaci trápí dvě základní diagnózy, které vedou ke vzniku cirhózy: poškození jater alkoholem a poškození nadměrným ukládáním tuku. Počet hospitalizací pro jaterní choroby související se ztukovatěním jater se ve VFN zvýšil o 50 %.

Poškozená játra nadměrnou konzumací alkoholu má v ČR asi 8 % populace. Období izolace v době pandemie zvýšilo riziko škodlivého pití alkoholu, což je množství přesahující 1‒2 piva, případně 2 dcl vína nebo 1‒2 malé skleničky destilátu denně. Celkově se uskutečnilo ve VFN o 100 % více hospitalizací pro jaterní choroby související s poškozením alkoholem.

K významným rizikovým faktorům patří též psychosociální stres. Ten v současné době pociťuje až 53 % naší populace. Čtyři z deseti Čechů uvádějí, že se u nich během pandemie míra stresu zvýšila. „Ze všech dat je jasné, že pandemie Covid-19 vytvořila v populaci situaci, kdy hrozí výrazně vyšší riziko vzniku a rozvoje vředové choroby,“ uvedl k výzkumu MUDr Tomislav Švestka ze 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK . To potvrzují i statistiky VFN, v nichž o 30 % vzrostl počet hospitalizací a výkonů spojených s léčbou krvácení u vředové choroby.

Související články

Další články