Češi si během pandemie zhoršili zdraví až o 30 %: Více jedli i pili alkohol!
Nulový pohyb, špatný jídelníček, z toho plynoucí nadváha i větší spotřeba alkoholu. I tyto faktory přispěly podle lékařů ke zhoršení zdravotního stavu Čechů v době pandemie. Pokud k tomu přičteme odkládání preventivních i plánovaných vyšetření, zaděláváme si na průšvih.
Méně pohybu, zvyšování nadváhy, nevhodná skladba jídelníčku a větší spotřeba alkoholu v době pandemie. To všechno jsou faktory, které naší populaci v loňském roce rozhodně neprospěly. Lidé zároveň odkládali preventivní i plánovaná vyšetření a lékařské zákroky. Výsledkem je výrazné zhoršení srdečních, plicních a psychických nemocí, ale i onemocnění zažívacího ústrojí. Vyplývá to ze zjištění Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN).
Mezi zdravotní problémy, které se během pandemie zvýšily, patří například žlučové kameny. Těmi trpí až 25 % dospělých v ČR. Pokud se objeví „žlučníkové“ obtíže, měl by pacient co nejdříve podstoupit operační odstranění žlučníku. V případě, že se plánovaná operace nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, které prodlužují hospitalizaci pacientů a délku jejich pracovní neschopnosti a velmi často vyžadují další léčebné zákroky.
Za období duben–květen 2021 se přitom ve VFN objevilo dvakrát více hospitalizací pro komplikace žlučových kamenů a o 50 % více endoskopických zákroků pro uvolnění kaménků ze žlučových cest. Obojí je ve srovnání s dubnem–květnem 2020.
Pozor na alkohol
Stejně varující je i současná situace u nemocí jater. Českou populaci trápí dvě základní diagnózy, které vedou ke vzniku cirhózy: poškození jater alkoholem a poškození nadměrným ukládáním tuku. Počet hospitalizací pro jaterní choroby související se ztukovatěním jater se ve VFN zvýšil o 50 %.
Poškozená játra nadměrnou konzumací alkoholu má v ČR asi 8 % populace. Období izolace v době pandemie zvýšilo riziko škodlivého pití alkoholu, což je množství přesahující 1‒2 piva, případně 2 dcl vína nebo 1‒2 malé skleničky destilátu denně. Celkově se uskutečnilo ve VFN o 100 % více hospitalizací pro jaterní choroby související s poškozením alkoholem.
K významným rizikovým faktorům patří též psychosociální stres. Ten v současné době pociťuje až 53 % naší populace. Čtyři z deseti Čechů uvádějí, že se u nich během pandemie míra stresu zvýšila. "Ze všech dat je jasné, že pandemie Covid-19 vytvořila v populaci situaci, kdy hrozí výrazně vyšší riziko vzniku a rozvoje vředové choroby," uvedl k výzkumu MUDr Tomislav Švestka ze 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK . To potvrzují i statistiky VFN, v nichž o 30 % vzrostl počet hospitalizací a výkonů spojených s léčbou krvácení u vředové choroby.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Českem se šíří nová varianta covidu. Do Vánoc se nakazí celá země, varuje Prymula

Válek vyzývá k očkování: Do Česka dorazila jedna z nejnakažlivějších variant covidu, varuje

Epidemiologové bijí na poplach. Nová varianta koronaviru může přinést další krutou zimu

Nebezpečné následky covidu: Lidé, kteří ho prodělali, mají větší riziko vysokého krevního tlaku

Covid opět sílí, nemocnice omezují návštěvy: Jaké jsou nyní příznaky nemoci

Nová zjištění vědců: Období covidu u některých lidí změnilo jejich osobnost
