Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Zábava Andrej Babiš (politik) Horoskop

Nejnovější kauzy

Češi se bojí islámské exotiky, trendem na dovolenou u moře je levné a „domácí“ Bulharsko

Kam vyrazíte letos vy?
+ Další 3 fotografie
Přemýšlíte, kam se v létě podíváte na dovolenou? Podle cestovních kanceláří se letos bude nejvíce lítat a jezdit do Chorvatska a Bulharska. Do hry se pořádně také vrátila Itálie, kterou Češi měli vždy hodně v oblibě. Krásy Albánie, Rumunska a Černé Hory zůstávají pro většinu Čechů skryté. A exotika? Tam se Češi bojí.

Letní dovolená u moře? To je jasná volba. Kam máte v plánu vyrazit vy? Tradičním hitem je Chorvatsko, to Češi milují. Letos hodně trenduje také Bulharsko, které se mimo jiné stává největším trendem v poslední době. Podle cestovních kanceláří právě nejvíce Čechů letos letí do Bulharska a spekuluje se, že dokonce více než do Chorvatska.

„Bulharsko se opravdu v posledních letech stává velice vyhledávanou destinací pro české turisty. Za poslední dva roky jsme zaregistrovali nárůst prodaných zájezdů o několik stovek procent a v loni z tohoto počtu jsme prodali dvojnásobek zájezdů. Bulharsko se tak stalo společně s Chorvatskem nejvyhledávanější destinací pro dovolenou. Ceny jsou zde srovnatelné, ba i dokonce nižší než v Česku a jazyková bariéra zde nehraje téměř žádnou roli. Zájezdy do Bulharska patří k těm levnějším, takže můžeme říct, že jsou dostupnější pro většinu turistů,“ uvedl tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fisher Jan Bezděk

Proč právě Bulharsko?

„Já si myslím, že tohle je zcela racionální rozhodnutí. Mě spíš udivují zástupci některých cestovek, kteří se tváří, že všechno je OK, že celý Egypt je bezpečný. Tam cítím snahu o maximální zisk než snahu turistům sdělit realitu. Celý Egypt rozhodně bezpečný není. Třeba takový Sinaj, tam to vře. A když si vezmete běžného egyptského řidiče autobusu, který vás veze třeba z Hurghady do Údolí králů, tak to je zážitek sám o sobě. Podobně je na tom Tunisko. Tam v resortu Sousse nechali teroristu střílet 30 minut, než přišla nějaká reakce. Země jako Egypt a Tunisko investují do bezpečnosti turistů, ale pořád je to málo. Já chápu, že pro mnoho lidí je to levná varianta, že si ten Egypt nebo Tunisko mohou dovolit. Jestli chce někdo trávit dovolenou v uzavřeném resortu, který brání vojáci, tak je to jeho volba. Ale říkám, že ten trend Bulharska osobně chápu. Člověk by měl být obezřetný,“ uvedl pro eXtra.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Země našich bratrů Slovanů je nám blíže než například Albánie nebo Černá Hora. V Bulharsku se nejenom domluvíte lépe než v Brně, ale také je tam všechno levné. České rizoto si v bulharské restauraci koupíte v přepočtu přibližně za 50 Kč. Dnes aby člověk bezpečnou oblast pro dovolenou pohledal. Bulharsko je podle bezpečnostního experta Andora Šándora jasnou volbou.

Některé státy ovšem zůstávají Čechy nenavštíveny. Například Černá Hora, ve které se stále nacházejí miny. V Albánii je velké procento muslimské populace, kterou většina Čechů úplně nemusí, nehledě na to, že v minulosti v Albánii byla zavražděna česká turistka a před deseti lety zde zmizeli čeští turisté. Nikomu se do těchto zemí moc nechce.

Na druhou stranu Albánie láká svým přístupem k Jadranu, zatímco Černému moři se dnes přezdívá „moře chudých“, které je špinavé. Jadran je čistší, členitější a hlavně na oko hezčí.

Máte zkušenosti s dalšími balkánskými zeměmi? Podělte se o ně v komentářích pod příspěvkem.

Mohlo by vás zajímat

Další články