Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Češi reagují na nová opatření: Lidé fungují jak partyzáni, hranice okresů objíždí po poli

Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
COVID-19
Od pondělního rána je země plná policistů, kteří kontrolují dodržování nových koronavirových opatření. Hranice svého okresu lze opustit jen v několika případech, jako je třeba cesta do práce nebo nezbytná péče o své blízké. Lidé na sociálních sítích o nových opatřeních živě diskutují.

Vláda zpřísnila koronavirová opatření a po další tři týdny lide nemohou cestovat mezi okresy, jestliže tedy nejde o nezbytný úkon. K tomu, aby vás policejní kontrola pustila dál, je potřeba speciální formulář, ve kterém kromě svých údajů uvedete i cíl cesty. Hříšníkům, kteří přejedou hranice neoprávněně, hrozí pokuta až 10 tisíc korun na místě nebo 20 tisíc korun ve správním řízení. Policie však oznámila, že bude v prvních dnech benevolentní.

Už během pátečního večera začala ve společnosti nová opatření rezonovat a s jejich začátkem se to pak stupňovalo. Lidé na sociálních sítích během pondělí řešili, jak se jich kontroly na hranicích okresů týkají. "Je to peklo, krámek máme 3 km, ale je to jiný okres, tak musíme jet 18 km, kam patříme," píše žena v komentářích pod článkem o policejních kontrolách na hranicích okresů, který eXtra.cz zveřejnilo na svém Facebooku.

Řada lidí na sociálních sítích opatření kritizuje, nebo naopak kvituje s tím, že jde o důležitá opatření k potlačení covidu-19. Najdou se ale i tací, kteří si z toho prostě a jednoduše dělají legraci. "Manželka mě pustila dneska i do kuchyně k ledničce, zatím dobrý," reaguje muž na Facebooku pod dotazem redakce eXtra.cz, jestli už mají lidé zkušenost s přejížděním hranic okresů. "Dnes jsem jel do Prahy a z Prahy a nikde nikdo," přispívá další čtenář do diskuze.

Se začátkem striktních opatření, kdy hranice okresu hlídá na 30 tisíc mužů zákona, si lidé na sociálních sítích začali předávat informace, kde se policejní kontroly zrovna nachází a jak na ně vyzrát. "Objíždíme po poli," zaznívá například v diskuzi na Facebooku pod již zmiňovaným článkem. "Lidi fungují jak partyzáni, tajný odboj a ilegalita," začíná žena na sociálních sítích svůj komentář a vyzývá vládu, aby vymyslela něco smysluplného. Z opačného spektra zase zní dotazy, co všechno jsou Češi schopni udělat pro to, aby nad něčím vyzráli.

Pomocná ruka k novým opatřením

Přehled nových opatření najdete ZDE

Formulář, který potřebujete k vycestování za hranice okresu najdete ZDE

Související články

Další články