Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Češi povedou Evropský parlament: Charanzovou a Kolaju zvolili místopředsedy

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Česko a EU
Česko se může radovat alespoň z jedné funkcionářky na unijní úrovni. Ditu Charanzovou (za ANO) zvolili poslanci místopředsedkyní Evropského parlamentu. Po fiasku Andreje Babiše (64) a jeho protějšků z Visegrádské skupiny s nominací předsedy Evropské komise tak jde o cenu útěchy. O dvě hodiny později se stal místopředsedou i Marcel Kolaja (za Piráty).

Před Ditou Charanzovou je druhé volební období v Evropském parlamentu Působí tam už od roku 2014, tentokrát ji ale čeká změna. Ve středu ji totiž poslanci zvolili jednou z místopředsedkyň.

Stejná role čeká i nováčka v Evropském parlamentu, kolegové dali hlasy i Marcel Kolajovi z Pirátů, který se tak stal dalším místopředsedou. Dohromady jich je čtrnáct.

V nadsázce tak jde o cenu útěchy, Andreji Babišovi a zbytku Visegrádské skupiny se totiž nepodařilo prosadit nominanta na šéfa Evropské komise. Představovali si Josepha Daula z vítězné Evropské lidové strany, německá kanceléřka Angela Merkel ale nakonec protlačila svoji ministryni obrany Ursulu von der Leyen

Češi budou ještě obsazovat křeslo v nové Komisi, kterou v případě zvolení povede Leyen. Ještě se bude jednat, o jaký resort půjde.

Související články

Další články