Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Češi nejsou bezpeční, uvádí Slovinsko: Země zpřísnila opatření na hranicích. Přidává se i Lotyšsko

Češi nejsou bezpeční, uvádí Slovinsko: Země zpřísnila opatření na hranicích. Přidává se i Lotyšsko
Zdroj: archiv Policie ČR
koronavirus
V Evropě vzrostl počet nových případů nakažených koronavirem, kvůli čemuž se Slovinsko rozhodlo zpřísnit opatření na hranicích. Česko bylo tamní vládou přesunuto ze zeleného seznamu bezpečných zemí na žlutý list států, které jsou rizikovější. Pokud patříte mezi ty, kteří se tam chystají na dovolenou, budete tedy muset na dva týdny do karantény.

V uplynulých dnech došlo ve Slovinsku k nárůstu denních případů koronaviru Slovinská vláda se proto rozhodla, že některé země umístí na žlutý seznam epidemiologicky méně bezpečných zemí. Ve čtvrtek o tom na tiskové konferenci v Lublani informoval politik Jelko Kacin. Podle Slovinské tiskové agentury (STA) zařazení na žlutý list znamená, že se občané těchto zemí musí podrobit dvoutýdenní karanténě.

Slovinci označili za méně bezpečné země krom České republiky také Francii či Chorvatsko. Právě Chorvati byli prvním národem, jenž mohl do Slovinska cestovat bez omezení a dostal se mezi zelené země. Nyní však mohou do Slovinska vstoupit jen tehdy, pokud tam vlastní nemovitost či mají dopředu zarezervované turistické ubytování. S Českem je tomu aktuálně stejně jako s Chorvatskem.

Nová omezení vstupují v platnost od 4. července. Samozřejmě budou platit i výjimky. Ty se budou týkat cestujících, kteří Slovinskem jen projíždějí. Na hranicích budou muset předložit cestovní doklad a prokázat účel i cíl jejich cesty. V zemi nebudou moci přenocovat ani sjet z nejkratší možné cesty. Zastávka je povolena pouze na čerpací stanici kvůli tankování, svačině nebo návštěvě toalety.

Pravidla pro cestování do Chorvatska

V pátek ministr zahraničí Tomáš Petříček představil na tiskové konferenci nová pravidla pro cestování do Slovinska nebo průjezd přes něj. "Pro občany ČR, kteří směřují na dovolenou například do Chorvatska, by se nemělo nic měnit, nebudou se muset prokazovat negativním testem a měl by jim být umožněn tranzit přes slovinské území," uvedl Petříček.

Zároveň upozornil, že Češi směřující do Chorvatska by u sebe měli mít potvrzení o rezervaci ubytování. Na hranicích je totiž může čekat kontrola.

"Věříme, že ta situace je pouze dočasná. Máme příslib od slovinské strany, že ve chvíli, kdy se čísla nově nakažených v Česku dostanou na 10 na 100 tisíc obyvatel, tak bychom měli být opět zařazeni mezi ty bezpečné země. Já věřím, že to bude velmi brzy," doplnil Petříček.

Se Slovinskem komunikoval i Babiš a Vojtěch

Situaci se snaží řešit také premiér Andrej Babiš "Ráno jsem psal slovinskému premiérovi, abych ho informoval, že není důvod, aby nás Slovinsko dávalo do jiné zóny. Doufejme, že to Slovinsko zohlední a upustí od toho opatření," uvedl Babiš pro TN.cz před odletem na jednání Visegrádské čtyřky ve Varšavě.

Babiš telefonoval i se slovinským premiérem Janezem Janšou. Ten mu sdělil, že o novém opatření rozhodli epidemiologové. Babiš zmínil, že Janša se chystá s odborníky ještě jednou vše prodiskutovat.

Do řešení situace se zapojil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Snažíme se naše slovinské kolegy přesvědčit, že plošně v rámci ČR je epidemiologická situace velmi dobrá, a že většina krajů nemá žádné nové případy covid. Problém je pouze v konkrétních okresech, a to na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Takto je potřeba na situaci nahlížet," píše ministr zdravotnictví na sociální síti.

Přidalo se i Lotyšsko

Po Slovinsku je také omezen vstup Čechů na území Lotyšska. Povinná 14denní karanténa platí od dnešního odpoledne, uvedlo na Twitteru ministerstvo zahraničních věcí. Dále napsalo, že

karanténu není možno nahradit negativním testem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy