Natáčení filmu Slunce, seno, jahody se odehrávalo poměrně za velkých dramat a kdyby nebyl režisér Zdeněk Troška takový pohodář, možná by kultovní trilogie nikdy nevznikla. Oblíbený český režisér se rozpovídal a s dojetím vzpomínal na zážitky, které pro něj byly poněkud krušné.

„První klapka padla přesně před 34 lety 19. července,“ zdůraznil při rozhovoru a až s dojetím přiznal, co se tehdy vlastně dělo. Týden před natáčením začal oblíbeného režiséra šikanovat místní rostlinář. Jelikož byla doba sázení ječmene, přítomnost štábu rostlinář Jindra označil za narušitelskou. „Několikrát za den jsem musel jít na pole a vysvětlovat, co jak bude,“ řekl Troška.

Rostlinář Jindra si bílými pruhy označoval místa, kde podle něj bude stát kamera, kdo kam půjde, a tím omezoval štáb nejen v čase, ale i v rozsahu natáčecího prostoru. „Všichni jsme byli pod dost velkým tlakem,“ vzpomíná Troška.

Navíc v momentě, kdy se řeklo STOP, rostlinář zapnul hlučné kombajny a nekompromisně všechny vyhnal. Nebyl čas se ani domluvit a v klidu se kouknout na záběry. „Nemám rád, když mi někdo stojí za zády a popohání mě a já se nemohu soustředit na svoji práci,“ dodává.

Vášnivý rostlinář však nebyl jedinou komplikací, které musel Zdeněk Troška čelit. Na počátku ho Barrandov odmítl se slovy: „Když si na to seženeš štáb a peníze, natoč si to.“ I tak se ale tehdejší scénář stal ostře sledovanou záležitostí a první díl se musel hodně upravovat a hodně záběrů muselo být vystřiženo.

„Ona to byla celkově taková divná doba, to všichni víme. Nezbylo nám nic jiného, než udělat film za málo peněz a jen s dvanáctičlenným štábem. Jahody nejsou podle mých představ a nikdy nebudou. I tak je to můj nejmilejší film, který jsem udělal,“ zakončil Troška pro eXtra.cz