Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Češi jsou v šoku: Kvůli laxnosti lékařů skončil zdravý Adámek v kómatu, Kateřina přišla o dvě děti

Zdroj: Česká televize
+ Další fotografie
Komentáře
Česká televize odvysílala další díl dokumentu Infiltrace, tentokrát s názvem Obchod se svědomím. Všechny tři případy, které byly divákovi představeny, pocházely z prostředí nemocnice. Pojítko mezi všemi situacemi bylo především lidské svědomí, bezmoc a absolutní selhání lékařů - jak z hlediska medicínského, tak i lidského. Příběh Adámka otřásl celým národem, vedle něho nám dokument představil i paní Kateřinu, která kvůli nedbalosti a lhostejnosti svého gynekologa přišla o obě děti.

O osudu Adámka jsme vás informovali už na podzim loňského roku, nyní se dostal jeho případ ještě do většího povědomí právě díky dokumentu z cyklu Infiltrace.

Díky kamerovému záznamu byli diváci svědky posledních okamžiků tehdy ještě zdravého devítiletého Adámka, který pár dnů před tím v pardubické nemocnici podstoupil banální operaci - odstranění krčních mandlí.

Česko zůstalo po odvysílání dokumentu doslova jako opařené. "To, co jsem viděla, mě srazilo na kolena. Bohužel se u všech případů pokazilo, co mohlo, včetně toho nejdůležitějšího, a to odborníků, kteří měli v ruce tu šanci změnit životy a osudy těch lidí, ale svou laxností, bagatelizováním, vyhořelostí a zřejmě i neprofesionalitou - viz absolutně zmatená sestra - to neudělali," napsala šokovaná divačka.

Dle komentářů je zřejmé, že v pardubické nemocnici, kde byl Adámek operován, je takový postup běžný. "Bohužel musím ale uvést, že toto je v pardubické nemocnici BĚŽNÝ PŘÍSTUP, takto se tam chovají normálně. Nechají krvácejícího člověka, pokousaného psem, čekat hodinu na chodbě. Člověk, který zkolaboval de facto před bránou pardubické nemocnice, čekal na záchranku přes 20 minut. Běžně tam pacienty přivezené záchrankou apod. nechají čekat bez všimnutí na chodbě," popsal divák, který má s nemocnicí podobně negativní zkušenosti.

"Bohužel toto je jen promile toho, co se ve zdravotnictví děje. Jako zdravotník jsem prošel několika českými nemocnicemi a z toho, co se všude dělo a děje, ať už na úrovni doktorů, nebo sester, byste měli noční můry," napsal další z komentujících.

Adam a jeho maminka měli smůlu. Kvůli neschopnosti personálu a nezájmu dětské lékařky šlo chlapci o život. Jenom díky záchranářům, kteří ho resuscitovali, Adámek přežil. Jenže vrácen byl rodičům ve vigilním kómatu, což znamená, že orgány pacienta sice pracují, ale nepracuje mu hlava.

Nejde s ním navázat kontakt a je stoprocentně závislý na péči druhé osoby. V případě Adama je to maminka, které se spolu s manželem nedostalo od nemocnice žádného odškodnění nebo omluvy. Rodina žije jenom z veřejné sbírky, kterou uspořádal otec Adama na Facebooku.

Dalším otřesným případem v dokumentu byl příběh Kateřiny, která přišla kvůli lhostejnosti gynekologa o obě děti. Po umělém oplodnění začala pociťovat křeče v břiše, jenže tomu její lékař nepřikládal zvláštní význam. Ženu i přesto, že si nadále stěžovala a cítila, že něco není v pořádku, nikdo neposlouchal. Až když v 5. měsíci zkolabovala, zjistilo se, že kromě rostoucího plodu v děloze se vyvíjí i druhý plod, ovšem ve vejcovodu.

Paní Kateřině se zhroutil svět. Nejenže přišla o oba plody, sama byla v ohrožení života. A jak se k tomu postavil její gynekolog? Vinu nikdy nepřiznal, ženě se neomluvil a i když na něho podala trestní oznámení, soud prohrála a dodnes splácí soudní výlohy.

Jak je vidět, příběhy, které jsou v dokumentu popsány, odrážejí skutečnou situaci zainteresovaných institucí. Je šokující, že se obyčejný člověk musí smířit s tím, že se to může v budoucnu stát i jemu...

Související články

Další články