Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Češi jsou nejspokojenější od sametové revoluce! Může za to marihuana?

Čechům se daří od sametové revoluce nejlépe.
Zdroj: Profimedia.cz/eXtra.cz
Česku se daří nejenom ekonomicky, ale rovněž ve sféře společenské. Prožíváme nejúspěšnější období v historii naší země a od dob sametové revoluce se nejvíc Čechů považuje za spokojené. Poté, co se republika umístila na 7. místě ve spokojenosti z celé Evropy, tak jde o další uspokojivou novinu.

Zatímco v roce 1991 se považovalo za velmi šťastné pouhopouhých 7 procent Čechů, v současnosti se ukazatel vyšplhal k 18 procentům. Pozitivní zprávou je, že se zároveň snižuje počet nešťastných lidí. Oproti 21 procentům číslo kleslo na 11 procent.

Vyplývá to z dat sesbíraných experty z brněnské Masarykovy univerzity, která vyšla v rozsáhlé publikaci Hodnoty a postoje v České republice 1991 až 2017.

Práce sice vůbec nezohledňuje faktory jako užívání návykových látek, například marihuany, které Češi holdují z celé Evropy nejvíce, ale selským rozumem lze dojít k závěru, že vyšší míře spokojenosti její účinky určitě napomáhají.

Spokojenost Čechů sice raketově roste, souběžně se zvyšováním životní úrovně však dochází i k negativním proměnám společnosti. Jde zejména o toleranci. Rapidně se snížila důvěra Čechů v muslimy, oproti devadesátým létům by je nechtělo mít za sousedy dvojnásobné množství lidí.

Stále více Čechů by si však nepřálo bydlet ani vedle židů nebo křesťanů, oproti vyznavačům islámu ale nejde o tak strmý nárůst. Tento fenomén je rovnoměrně rozprostřen po celém Česku, nevyhýbá se ani Praze, Brnu a dalším velkým městům, kde již soužití s cizinci nikomu nepřipadá nikterak nevšední.

V důvěře majoritní společnosti si naopak polepšili Romovéhomosexuálové. Konkrétní příčiny těchto jevů ale publikace neuvádí.

Navzdory objektivnímu faktu, že na zlepšení životní úrovně v Česku se velkou měrou podílela Evropská unie, jejíž součástí je země od roku 2004, je u Čechů stále méně oblíbená. Jako Evropané se Češi nejvíc cítili v roce 1999, od té doby trvá sestupná tendence. Vysokou důvěru ve společenství 28 států má už pouhých 5 procent lidí.

Související články

Další články