Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Češi jsou NÁROD ŠMÍRÁKŮ: Kolik z nás kouká sousedům do postele? PRŮZKUM

Zdroj: Profimedia
fakta
Téměř polovině obyvatel naší republiky je vidět do oken a 80 % z nich to vadí. Své sousedy rád šmíruje každý třetí Čech. Nejčastěji pozorují běžný chod cizích domácností (32 %), ale i převlekání sousedů (19 %), jejich hádky (18 %) a v 6 % případů dokonce i sex.

Zjištění z exkluzivního průzkumu Češi a voyeurismus, který si nechala zpracovat společnost Climax, největší český výrobce stínicí techniky, vás možná překvapí. Online průzkumu se v dubnu letošního roku zúčastnilo prostřednictvím Českého národního panelu 1007 Češek a Čechů starších 18 let.

Nejvíce šmírují mladí muži z velkých měst

Pro někoho možná překvapivě, protože obecné klišé říká, že zvědavější jsou ženy. Nejčastěji šmírují přes okna mladí lidé ve věku 18–29 let (49 %). Naopak nejméně do soukromí cizích nahlížejí lidé starší 60 let (30 %).

Voyeurismus převažuje ve velkých městech, kde 45 % respondentů nahlíží ostatním do oken. Je to dáno přibývající nahuštěnou zástavbou, kdy je vidět do oken ne jednomu, ale dokonce desítkám dalším. 15 % obětí šmírování přiznalo, že se si jako obranu pořídilo na okna stínění.

Čechy baví sledovat převlékání, hádky i sexuální hrátky sousedů

Z průzkumu vyplynulo, že Čechům stačí sledovat přes okna běžný chod domácnosti svých sousedů (32 %), jako je třeba vaření a úklid. Téměř pětina respondentů se netajila tím, že ráda pozoruje hádky nebo jak se jejich soused či sousedka převléká. 6 % populace přiznalo, že když mají štěstí, sledují přes okna sex a něžnosti.

Nejvíce šmíráků i obětí je v Praze, slušňáci žijí na Severní Moravě

Zajímá vás, jak si vedou jednotlivé regiony? Jenom v Praze se dívá do oken sousedům téměř půl milionu respondentů (43 %), což je nejvíce zvědavců připadajících na jeden region. Není tedy překvapivé, že jejich oběťmi se stala více než třetina Pražanů (37 %). Z celé republiky je zde nejčastěji baví sledovat hlavně domácí hádky a sex.

Pozorovat sex a hádky ostatních naopak nejméně zajímá obyvatele Severní Moravy a Slezska. Zároveň si ze všech regionů v republice nejvíce chrání svoje soukromí.

Střední Čechy jsou regionem, kde je vidět do nejvíce domácností, a to skoro polovině (48 %). V celé republice si zde nejvíce šmíráků libuje ve sledování osobní hygieny a převlékání. Naopak více než polovina obyvatel Plzeňského a Jihočeského kraje (57 %) i Vysočiny s Jihomoravským krajem (60 %) přiznala, že vidí sousedům do oken.

Své soukromí si rádi střeží na Liberecku a Královéhradecku. 38 % zde vadí, že jsou šmírováni. Kdyby se přestěhovali do Karlovarského či Ústeckého kraje, možná by se jim ulevilo, protože tu žije nejméně šmíráků (30 %) a je to také region, kde je nejméně vidět do domácností (33 %).

Ani Střední Morava se nebojí šmírovat a být šmírována. Nejčastěji tu lidé sledují běžný chod domácností sousedů. Těm to zřejmě příliš nevadí, protože pouze 10 % z nich si pořídilo na okna stínění.

Související články

Další články