V každé zemi je určena minimální mzda, která je důležitým nástrojem k zamezení chudoby. S minimální mzdou by měl každý člověk být schopen se uživit. Jenže to tak není. V mnoha zemích se člověk s minimální mzdou prostě neuživí. Na situaci upozornil portál Zeit.de.

„Nejvíc extrémním příkladem je situace v České republice,“ píše Zeit o Česku. „Aby uživil rodinu, musí rodič samoživitel týdně pracovat téměř dvakrát tak dlouho, než je standardní pracovní doba,“ vysvětluje Zeit. V Česku se rodič s minimální mzdou prostě neuživí. Musel by pracovat 79 hodin týdně, aby se rodina dostala nad hranici chudoby.

V Česku vychází minimální mzda na 9200 korun za měsíc a pracovní dobu 40 hodin týdně, nebo také 55 korun za hodinu. Pokud rodina zaplatí nájem a s ním vše spojené, nezbude jí kolikrát skoro ani na jídlo

Špatná situace je také v Řecku, Španělsku nebo Estonsku. Na rozdíl od Česka jsou na tom ale pořád lépe. Můžou pracovat o dvacet hodin méně než my a chudí tedy rozhodně nebudou. Nejlépe jsou na tom rodiče samoživitelé ve Velké Británii. K tomu, aby se uživili, jim stačí odpracovat jen 16 hodin týdně.

Minimální mzdu mají od Nového roku i v Německu. Hodinová minimální mzda je tam 225 korun za hodinu. A to je mnohem více než v Česku.