Tohle se konkurenci z Blesk.cz opravdu povedlo!

Jana Postlerová, respektovaná lektorka kultury mluveného slova, které prošly rukama desítky novinářů a moderátorů, kteří se u nás objevují před kamerou, famózně a s grácií zúčtovala s Jitkou Obzinovou, odborníky kritizovanou šéfkou zpráv Primy, za vyhazov. Ten si podle kuloárních informací vysloužila především za to, že na rovinu sdělila televizi, že mluvit dokáže naučit i orangutana, ale Roman Šebrle (39) se narodil pro leccos, jen ne pro moderování.

Od té doby špičková odbornice na Primě nepracuje, na tajňačku ji údajně, určitě to tak není, děláme si srandu, nemáme to potvrzené, ble, ble, nahradila Eva Jurinová, která si tutově myslí o Šebrlem to, co celý svět krom Obzinové, ale složenky se neptají, že.

Postlerová teď pro Blesk.cz hodnotí v zajímavém blogu výkony moderátorů napříč celým spektrem a dříve nebo později muselo dojít i na její největší majstrštyk – Ivanu Gottovou, zdravotní sestru z Opavy a manželku Mistra, které Prima nakukala, že může moderovat, a Postlerová s ní za dva roky předvedla zázrak, po kterém sice Ivana stále moderovat nemůže (nemá talent, má divný hlas a obojí je jí zatajováno), ale už není obden terčem posměchu.

Její učitelka, která s ní dále privátně pracuje, stála před nelehkým úkolem Ivanu neurazit a být korektní, ale zároveň ji nezávisle zhodnotit, nehledě na osobní vazby.

A povedlo se. Z textu vychází Gottová jako totální nemehlo ze Slezska, které je sice cílevědomé a učenlivé a které dělá pokroky, ale pořád je to bytost, která by (nebýt manželkou/otro­kářkou Božského Karla) nemohla moderovat ani tombolu v okresní sokolovně.

„Moderátoři pořadů, jako jsou VIP zprávy na Primě, musejí mít interpretační myšlení, a to Ivanka jako zdravotní sestřička neměla,“ píše diplomaticky Postlerová v narážce na fakt, že Ivanka je trochu trdlo, které sice rozumí, co se mu sděluje, ale má problém nejen to profesionálně sdělit národu, ale vůbec pochopit a samostatně přijít na to, jak věc sdělit někomu dalšímu.

Pobavily i narážky na Ivančin původ: „Ivanka pochází z Opavy, takže dodnes musíme hlídat některé její mluvnické nešvary. Když má být třeba na konci slova CH, Opaváci ho vysloví jako H. Místo KDYŠ řeknou KDYŽ. Samozřejmě se to píše se Ž, ale vysloví se to jako Š! Nebo koncovka MOC, tu vysloví jako MOZ.“

Ostře, ale se zdůvodněním, že Gottová je její žačka, Postlerová primáckého „Ebena v sukni“ hodnotit nechtěla.

Pro Ivanku zřejmě jen dobře.