Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Černobyl ožívá ve vzpomínkách: Rusové tají nehodu s radiací

nebezpečí?
Čtvrteční neúspěšný test raketového motoru u obce Njonoks na severu Ruska je plný otazníků. Příčiny nehody na polygonu ruského námořnictva ministerstvo obrany pečlivě tají, stejně tak fakt, že při explozi unikla do vzduchu radioaktivita.

Čtvrteční test rakety skončil smrtí dvou lidí a údajně dalších šest utrpělo zranění při výbuchu reaktivního raketového motoru v testovacím areálu. Počet zraněných však není jasný. Některá média spekulují i o patnácti.

Ruské ministerstvo obrany dále uvedlo, že "žádné látky do atmosféry neunikly a radiace byla v normě“. Radnice v Severodvinsku, který je od místa nehody vzdálený 50 kilometrů, oznámila, že se ve městě krátce po výbuchu zvýšila radioaktivita. Podle náčelníka civilní obrany radioaktivita během 30 minut překročila trojnásobně přípustnou normu. Načež se prý kolem 14:00 vrátila k normě a večer už byla naměřena běžná hodnota.

Ruský nezávislý deník Kommersant napsal, že lidem nic nehrozilo, větší dávku prý dostane pacient při vyšetření rentgenem. Moskevská Greenpeace ale uvedla, že úroveň radiace byla překročena dvacetinásobně.

Zdravotnická zařízení zároveň zaznamenala vysokou poptávku po jódu. Některým lékárnám už došly veškeré zásoby. Zdravotnice Alina z nemocnice v Severodvinsku uvedla pro server lenta.ru, že se zraněným přivezeným do nemocnice doporučilo vypít vodu s 44 kapkami jódu. Lidé v oblasti obce Njonoks mají tedy evidentně strach.

Případ čtvrteční exploze raketového motoru připomíná v mnohém výbuch v Černobylu. Ruské orgány tají…

Mohlo by vás zajímat

Další články