1. Tajemství Miroslava Donutila

Jeden z hlavních herců Miroslav Donutil na vojně nikdy nebyl. Ukázal se ale jako skvělý herec, když svoji postavu vytvořil pouze na základě vyprávění svých kamarádů o našem tehdejším diplomatovi, který prý šišlal.

2. Nepříjemný Landovský

Film znamenal comeback pro Pavla Landovského, který předtím žil v emigraci. Na natáčení s ním nemají tvůrci příjemné vzpomínky. Texty si říkal tak, jak on chtěl, byl náladový a své kolegy často dořval. Mezi přestávkami pil alkohol.

3. Divácký úspěch

Film vydělal něco kolem 26 milionů a do kina na něj zamířilo 1 500 000 diváků. Také se může snímek těšit z titulu nejúspěšnější titul prvního období privatizované kinematografie.

4. Jak to bylo doopravdy?

ÚTVAR Černí baroni není vymyšlený. Byli jimi nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů, kteří v padesátých letech tvořili speciální jednotku Československé lidové armády. Černí podle barvy výložek a BARONI pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti.

5. Ocenění

Film získal tři ocenění na festivalu v Novém Městě nad Metují – Cenu diváků, Cenu za mužský herecký výkon (Miroslav Donutil – zaslouženě) a speciální cenu pro režiséra Zdeňka Sirového.