Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek The Voice Ewa Farna

Nejnovější kauzy

Cenzura dětské klasiky: Pipi Dlouhá punčocha skončila u soudu kvůli rasismu!

Co Pipi provedla?
Švédská spisovatelka Astrid Lindgren by se dneska hodně divila. Její Pipi Dlouhá punčocha skončila u švédského soudu a to za označení dvou literárních postav. Konkrétně za černošskou princeznu, která je v originále "negerprinsssa" a černošského krále "negerkung," jejího otce.

Dílo nahlásil na policii snaživý návštěvník knihovny, kterého znepokojilo, že děti v rámci školního výletu poslouchají pohádku, kde se objevila tato slova. Podle návštěvníka knihovny ve městě Borås se jednalo o rasistickou agitaci, která nemá být mladým čtenářům předkládána.

Podnětem se zabývala policie a dokonce i soud. Ten ale rozhodl, že v dalších vydáních Pipi nemusí být žádné změny a dílo zůstane nezměněno. Proti obvinění z rasismu se ostře ohradila dcera spisovatelky, Karin Nyman. „Pipi nikdy nebyla rasistka. Právě naopak. Jenom paroduje svět dospělých a navíc protestuje proti násilí na zvířatech,“ řekla.

I když podle soudu je dětská kniha v pořádku, tak v knihovně podniknou určitě změny a kritizovaná slova nahradí. „V literatuře starší víc než 50 let je možné narazit na jazyk týkající se rasy a pohlaví, který neodpovídá současným hodnotám,“ říká ředitelka knihovny Åse Hedberg Karlsson.

Mohlo by vás zajímat

Další články