Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Ceny dálničních známek porostou: Kolik si za ně můžeme připlatit?

Zdroj: pixabay.com
Zvyšování
Dálniční známky se nejspíše budou zdražovat, jak chtělo ministerstvo dopravy. Ve čtvrtek to navrhl poslanec Martin Kolovratník (ANO) v novele, která má dosavadní papírové kupony nahradit od roku 2021 elektronickými známkami. Bude o tom rozhodovat Sněmovna během červencového schvalování.

Poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník podal návrh na zvýšení ceny roční dálniční známky. Pro osobní automobily nyní stojí 1500, a pokud se bude cena zvyšovat, tak na 2000 korun. Bude o tom rozhodovat Poslanecká sněmovna v průběhu červencového schvalování.

Dosavadní papírové kupony by měly nahradit od roku 2021 elektronické známky. Bude se řešit i to, která vozidla by známky pro jízdu na dálnicích mít nemusela. Například auta na elektrickou energii nebo vodík a možná i hybridy by mohly být poplatků zproštěny.

Nový systém umožní dálniční poplatek uhradit elektronicky prostřednictvím internetu či mobilní aplikace. Také se do budoucna zvažují takzvané krajské dálniční známky.

Ministerstvo dopravy očekává zvýšení příjmů z dálničních poplatků, a to až o 220 milionů korun ročně. Zároveň si myslí, že by se provozní náklady snížily o 120 milionů korun za rok.

Související články

Další články