Světově uznávaná a mezinárodní hvězda vážné hudby mezzosopranistka Magdalena Kožená (43) získala nominaci na americké ceny Grammy!!! A to v kategorii nejlepší klasické vokální sólo album.

Národní akademie hudebního umění a věd v USA českou rodačku nominovala za desku s hudbou Claudia Monteverdiho, kterou nahrála pod vedením uznávaného italského dirigenta Andreye Marcona. Nutno dodat, že tato hudba je více než 400 let stará, a dá se také říct, že je ještě málo pro veřejnost prozkoumána. To je jeden z mnoha důvodů, proč je album tak unikátní…

Vítězové devětapadesátého ročníku Grammy budou oznámeni na galavečeru v Los Angeles již tuto neděli 12. února. Magdalena se udílení cen účastnit nebude, koncertuje totiž v Paříži a práce je pro ni rozhodně přednější. Historicky největší počet nominací na prestižní cenu, a to celkem devět, získala americká popová zpěvačka Beyoncé.

Kožená patří ke světové operní elitě. Magdalena získala nominaci na Grammy už v roce 2006 v kategorii producent roku v klasické hudbě za nahrávku Lamento. Desku nazpívala spolu s Reinhardem Goebelem a Musikou Antiquou Köln. Bohužel, minule to nevyšlo, snad se letos zadaří. Poslední český občan, který získal Grammy, byla v roce 2013 Markéta Irglová s irským textařem a zpěvákem Glenem Hansardem v kategorii muzikál za album Once.

Nominované album Kožené v produkci hudebního nakladatelství Deutsche Grammophon vyšlo počátkem roku 2016. Na natáčení se kromě Kožené podíleli také další pozvaní světoví sólisté a barokní orchestr La Cetra, do jehož čela se postavil cembalista a dirigent Andrea Marcon. Celé album obsahuje devět Monteverdiho vokálních děl. Rozhodně stojí za poslech!