Nedělní epizoda seriálu Hra o trůny šokovala náhlou smrtí Jona Sněha z rukou bratrů Noční hlídky. Miliony fanoušků televizního seriálu se proto okamžitě začaly obracet na ty, kteří už četli všechny knihy.

„Že to není pravda? Tohle se přece nemůže stát,“ říkali všichni sborem.

A jaká je tedy odpověď lidí, kteří četli knihy?

Nevíme. Bohužel to prostě taky nevíme. A doufáme s vámi.

Domněnky, že by se nemuselo jednat o skutečný konec, podporuje hned několik faktů.

1. Tvůrci řekli Kitu Harringtonovi, že je konec. Alespoň sám herec to tvrdí. Pokud ale není konec, neřekli byste mu to samé (pokud byste byli tvůrci), abyste skryli před fanoušky pravdu a samotného herce zároveň ochránili před možnými rozzlobenými reakcemi v případě návratu?

HBO totiž Harringtonovi pouze sdělilo, že se v příští sérii nevrátí. O to větším překvapením by byl návrat v sérii další.

2. Každá postava, která v seriálu zemře, dostane darem obrovský večírek na rozloučenou. Toho se účastní všichni herci, štáb, tvůrci atd. Součástí toho bývá, že mrtvá postava dostane nějaký dárek. Například Jonova Ygritte (Rose Leslie) dostala luk a šípy, které k ní v seriálu tolik patřily. Kit Harrington byl daleko důležitější postavou. A přesto nedostal nic.

3. Melisandra se vrátila ke Zdi. V knihách tato rudá kněžka ani neodjede se Stannisem dobýt Zimohrad a je stále po Jonově boku. V její schopnosti pak vkládají fanoušci velké naděje a věří, že právě ona ho může vzkřísit.

4. Azor Ahai je legendární hrdina, který pomocí meče ohně zvaného Světlonoš porazil během Dlouhé noci Jiné. Melisandra se domnívala, že právě Stannis je jeho reinkarnací. Vypadá to ale, že je to úplně jinak. Stannis je nejspíše mrtvý. A fanoušci věří, že je to právě Jon Sníh, kdo je znovuzrozeným legendárním hrdinou. Proč by jinak Melisandra na poslední chvíli utekla právě za Jonem? Jeho zranění jsou v knize navíc popsána jako „doutnající“. Zvláštní volba slov, že?

5. Rodiče Jona Sněha. Jedna z všeobecně přijímaných teorií fanoušků tvrdí, že Ned Stark vůbec nebyl Jonovým otcem. Zde se jedná již o skutečné spekulace, takže pokud se o tom chcete dozvědět více, tak internet je jich plný. Otcem by ale měl být někdo z rodu Targaeryenů. Nenáleží nakonec Jonovi právem Železný trůn a celé Západozemí? Není právě on Písní ledu a ohně?

Kdo ví. Jsme na tom zkrátka stejně jako Jon Sníh. Nevíme nic.