Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Celý svět se spojil: Kolik se už vybralo na opravu katedrály Notre-Dame?

Celý svět se spojil: Kolik se už vybralo na opravu katedrály Notre-Dame?
Zdroj: youtube
+ Dalších 26 fotografií
Mezinárodní sbírka
Hořící katedrálu v Paříži Notre-Dame se hasičům podařilo zcela uhasit. Nadále na místě zůstane zhruba stovka hasičů, kteří společně s odborníky zaznamenají přesný rozsah škod. Na rekonstrukci katedrály už se začala skládat řada lidí. Kolik se na opravu pařížské dominanty již vybralo?

V pondělí obletěla svět smutná zpráva o tom, že jedna z nejkrásnějších staveb Paříže je v plamenech . Katedrálu Notre-Dame pohltily plameny a během úterního dne se hasičům podařilo dominantu zcela uhasit . Na místě stále zůstávají hasiči, kteří společně s odborníky vyčíslí vzniklé škody.

Konstrukce chrámu je výrazně poškozená. Zcela úplně je zničen krov, jehož dubové vazníky pocházejí z 13. století. K zemi šla i část klenby v oblasti chóru a také věž vysoká 93 metrů nad křížením lodí se rovněž zřítila. Naštěstí dvě hlavní věže při vstupu do katedrály poškozeny nebyly.

Francouzský prezident Emmanuel Macron (41) přislíbil obnovu chrámu a zároveň vyhlásil mezinárodní sbírku. Na tu se už složilo spousty lidí a celkem byla vybrána krásná částka.

Ředitel luxusní skupiny Kering a francouzský miliardář François-Henri Pinault (56) do sbírky přislíbil 100 milionů eur, což je v přepočtu 2,6 miliardy korun. Společnost Kering vlastní značky jako je Gucci, Saint Laurent a Alexander McQueen. Rodina dědičky kosmetické firmy L'Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové přislíbila na obnovu katedrály 200 milionů eur (více jak pět miliard korun). Ke stejné částce se zavázala rodina Arnaultových, kteří mají koncern LVHM po než spadá Louis Vuitton, Christian Dior a Moet & Chandon champagne. Společnost JCDecaux přispěje 20 milionů eur (512 milionů Kč). Od francouzských podnikatelů se tedy celkem vybralo už přes 600 milionů eur, tedy více jak 15 miliard Kč.

Dokonce i firmy jako je například Apple slíbili, že na sbírku přidají. Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook (58) napsal na svůj twitterový účet, že pomohou znovu vybudovat zdevastovanou katedrálu Notre-Dame pro budoucí generace.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy