Je to hvězda s neuvěřitelným startem. Milují ho miliardy lidí na světě, díky němu se další přidávají do církve. Je zvolen osobností roku časopisu Time, mužem roku za Vanity Fair a módní ikonou za Esquire. Jeho twitterový účet sleduje tři a půl milionů lidí, další statisíce se tlačí na náměstí pod balkónem, odkud na ně zvesela zamává.

Nemluvíme o žádném herci, rockovém zpěvákovi nebo hvězdě R&B, mluvíme o hlavě Vatikánu, o svatém otci. Mluvíme o papeži Františkovi (77), asi nejzářivější a nejslavnější celebritě dnešních dní, která požívá takové slávy a obliby, že se o tom může hvězdám šoubyznysu jenom zdát.

Skromný Argentinec s sebou přinesl do vatikánských komnat svěží vítr a to se odrazilo i v pouličním umění. Na jedné z římských ulic blízko Vatikánu se objevilo graffiti neznámého umělce, který papeže vyobrazil jako superhrdinu nesoucího desky se španělským nápisem Valores, tedy hodnoty. A právě o hodnoty jde u tohoto muže především. Jak skromně káže, tak i žije, vyzývá k hledání boha kdekoliv, kde je vám libo, nikoliv jen v chrámech, běžně se pohybuje mezi obyčejnými lidmi, toulá se po nocích ulicemi v přestrojení a dává chudým peníze a jídlo, neštítí se žádného věřícího i nevěřícího, ke všem přistupuje stejně srdečně, omlazuje církev svým svěžím myšlením, dělá si selfie s mladými fanoušky a nezapomíná na své kamarády z dob, kdy ještě měl do Vatikánu daleko, a třeba je povozí papamobilem.

Mánie zvaná obliba papeže se šíří rychle nejen mezi nevěřícími, ale i mezi mladými. A hlavně mezi těmi, kterým byl dosud celý Vatikán i papež zhola jedno. My už se k této mánii připojujeme pomalu ale jistě taky. Papežovi a jeho boží auře prostě nejde odolat.