Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Celebrity nedají bez retuší a plastik ani ránu: Odhalili jsme jejich skutečné obličeje!

Takhle vypadají celebrity bez retuší
Zdroj: Instagram Celebface
Předchozí Další
+ Dalších 11 fotografií
Odhalení

Moderní doba nabízí vymoženosti v podobě estetické medicíny a aplikací s filtry na zvětšení rtů, zúžení obličeje nebo třeba zvětšení dekoltu. Jak vypadají celebrity s retušemi, už víme, my vám ale přinášíme exkluzivní fotky, na kterých jsou fotky známých osobností tak, jak je neznáte - tedy kompletně bez úprav. Proč se bez nich na sociálních sítích lidé bojí ukázat? To nám řekl psychiatr Jan Cimický.

Fotky po vzoru celebrit? Stává se z toho fetiš

Sociální sítě se jen hemží dokonalými těly, obličeji bez vrásek a jakýchkoli jiných nedokonalostí. Čím to je? Lidé na Instagram sdílí samozřejmě jen ty nejkrásnější fotky a momenty. Pokud se jim navíc do ruky dostanou aplikace, které jim dokáží vykouzlit vzhled bez jediné chybičku á la jejich oblíbená celebrita, proč toho nevyužít.

Jenže už i nejedna celebrita byla za své vyumělkované a nerealistické fotky kritizovaná. Třeba Kardashianky jsou kromě plastik proslulé právě tím, že si extrémně retušují jak svoje obličeje, tak i těla. Zužují si pas nebo si sem tam "napumpují" zadeček. Po jejich vzoru se staly extrémní úpravy fotek denní rutinou spousty žen po celém světě.

"Problematiku vzhledu lze chápat i jako určitý fetiš. Pro normálního člověka, který je konzumentem, přinášejí noviny a časopisy často velice vyumělkované portréty osobností, které svým způsobem určují módní trendy. Jsou díky retuším dokonalé. Průměrný čtenář vidí jen výsledek, a to ho podvědomě ovlivňuje a srovnává se s tímto vzorem," vyjádřil se pro eXtra.cz k celé problematice psychiatr Jan Cimický (73).

Influencerky, které jsou pak vlastně svým způsobem také celebrity, celebritami se cítí anebo se jimi chtějí stát, retušemi nešetří. A po nich to okoukávají fanynky. Všichni se tak upravují do jednoho univerzálního modelu dokonalosti. I proto vypadá řada žen a dívek na sítích hodně podobně (nerealistický poměr pasu a boků, dokonale zakulacený zadeček, pleť bez jediné chybky...).

Ženy se snaží "opravit" po vzoru ostatních

"Zejména u žen je to častý jev. Chtějí být stejně štíhlé, stejně učesané, stejně oblečené jako jejich ideál. To je vede k tomu, že se snaží také vylepšit. Při kontaktu s jinými osobami, na fotografii. Potud to můžeme vnímat jako normální. Zvláštní situace ovšem nastane, když se jedinec začne domnívat, že není vizuálně vnímán jako dokonalý, a chce se nechat opravit - což v možnostech plastické chirurgie je," pokračuje Cimický.

Pak se totiž touha za krásou může zvrhnout a člověk chodí na estetické zákroky jako pro rohlíky. Fotka bez úprav? Té se bojí jako čert kříže. Problém navíc nastává, pokud člověk nedokáže rozlišit, že je fotka upravená. Ženy se mohou rozhodnout držet extrémní diety, aby postavy influencerek a celebrit dosáhly. Ty přitom ve skutečnosti celulitidu třeba i mají, jen ji prostě neukazují na sítích. Skryje jim ji filtr.

"I zde bychom mohli konstatovat, že na to má člověk právo a může využít možností dnešní medicíny. Mít přiléhavé uši, menší nos, větší prsa. Patologickým to ovšem je ve chvíli, kdy se poopravený jedinec neuspokojí a bude dál a dál chtít nové a nové zásahy do své integrity. Vzniká dysmorfofobie, což je již psychické onemocnění, kdy jedinec není nikdy spokojen se zásahem, vyhledává další a další lékaře a specialisty," uzavírá Cimický.

Co myslíte vy? Už jste někoho, kdo je svým vzhledem absolutně posedlý, na sociálních sítích zahlédli?

Podívejte se do naší galerie na přehlídku celebrit před a po retuších.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy