Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Čekání na zázrak se vyplatilo! Čeští horolezci uvěznění v Himálaji přemohli smrt a poslali vzkaz

Dvojice jen zázrakem přežila.
Zdroj: Se souhlasem Marek Holeček
Pozitivní zpráva

Dva profesionální horolezci unikli o vlásek smrti. Marek 'Mára' Holeček (46) a Radoslav 'Radar' Groh (32) byli čtyři dny kvůli špatnému počasí uvěznění na himálajském štítu Baruntse bez jídla a zcela promrzlí. Nakonec se na ně ale usmálo štěstí a vylezlo sluníčko, proto mohli sestoupit a tím si také zachránili život. 

Po výstupu na himálajskou sedmitisícovku Baruntse uvízli dva čeští horolezci na čtyři dny v bivaku. Počasí se natolik zhoršilo, že sestup do tábora nebyl možný. Museli proto několik dní čekat v husté vánici, zcela promrzlí na kost a s nedostatkem jídla na to, až se zlepší počasí, aby mohli pokračovat v sestupu. „Stav je neměnný, jsme uvězněni v sedmi tisících a nemůžeme se hnout. Stále sněží, fouká a není vidět na krok. Čekáme na zázrak, který snad dorazí v sobotu,“ vzkázal na Facebooku Marek 'Mára' Holeček ve zprávě převzaté ze satelitního telefonu.

Slunce je zachránilo

Po čtyřech dnech, kdy už měli namále, se na horolezce přeci jen usmálo štěstí! Díky sluníčku mohli sestoupit do normálního terénu, kam pro ně přiletěl vrtulník. „Jsou vyčerpaní, ale v pořádku,” prohlásila šťastně Holečkova přítelkyně podle Blesku.

Z Nepálu také horolezci poslali videovzkaz a na sociální sítě přidali fotografie na nichž ukázali, jak jsou po náročných dnech vychrtlí, ale ani v těchto dnech je dobrá nálada nepřechází. „Alpinistické vítězství dělá krásná těla,” řekl Marek. „Přesně tak. Zdravíme z Káthmándú,” doplnil ho Radoslav 'Radar' Groh. Nyní se dvojice zotavuje v hostelu a je konečně v bezpečí.

Další články

Nejnovější kauzy