Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Cecilka by dnes slavila narozeniny! Co jste o drbně ze Slunce, seno nevěděli?

Zdroj: archiv
+ Dalších 40 fotografií
Životní příběh
Jednou z nejlepších českých komedií je rozhodně trilogie Slunce, seno, o tom žádná. Obsazení filmů je až neskutečně výstižné a přesně popisuje, jak to u nás tehdy chodilo. V geniální komedii si měla možnost zahrát spousta českých herců, ale i náhodných „neherců“, jednou z nichž byla Vlastimila Vlková (†94), známá spíše pod jménem Cecilka, která se k herectví dostala úplnou náhodou. A jaký byl její příběh?

Paní Vlková se narodila 8. února 1908 v Praze a zemřela roku 1997 tamtéž. Zde zřejmě i vyrůstala, o jejím soukromém životě před herectvím toho moc známo není. Vlastimila se k herectví dostala úplnou náhodou. Pracovala jako účetní.

Tak to mělo i zůstat, ale shodou okolností se stala takzvanou filmovou „neherečkou“. Byla zrovna na procházce v jednom pražském parku, kde byl ve stejnou chvíli i režisér Ivan Passer (85), jehož ihned zaujala svým pronikavě milým výrazem ve tváři. Okamžitě jí nabídl jednu z rolí ve svém filmu Intimní osvětlení (1965), konkrétně roli babi Švehlové. Vlastimila nabídku bez váhání přijala a otevřela si tak vrátka do české kinematografie.

Následující dva roky byla obsazována v menších rolích. Díky svému milému výrazu a nápaditému pohledu se objevila v desítkách snímků. Když koncem šedesátých let odcházela na odpočinek do důchodu, vstoupila do komparzního hereckého rejstříku Filmového studia Barrandov a přivydělávala si tak v penzi. Během důchodu se objevila ve spoustě filmů, například Rumburak, Jak se budí princezny nebo Chobotnice z druhého patra.

Odkud si ji však diváci pamatují nejvíce, je celorepublikově známa trilogie Slunce, seno od režiséra Zdeňka Trošky (65). Zde si zahrála jednu z výraznějších rolí, obětavou farskou hospodyni Cecilku, jíž se zapsala do paměti celého národa. Postava Cecilky působí velmi sympaticky a role k ní perfektně pasovala. Odehrála ji brilantně a diváci se u komedie skvěle baví i dnes. Vlastimila působila ve všech třech Troškových snímcích: Slunce, seno, jahody (1983), Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991). Díky této roli bude Vlastimila alias Cecilka žít v našich pamětích navždy.

Související články

Další články