Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Čechy zabila lavina: Dáša s Lukášem měli před svatbou. Bolestná slova maminky a sestry

Zdroj: reprofoto Facebook, Instagram
+ Dalších 7 fotografií
tragédie
Pět kamarádů z Brna v neděli zahynulo na rakouské hoře Dachstein. Zavalila je lavina, horská služba je přitom před tímto nebezpečím varovala. Dvě dvojice měly navíc před svatbou, své ano před oltářem si tak už nikdy neřeknou...

Tragicky skončil výšlap na rakouskou horu Dachstein pro pětici Čechů. Pod lavinou zahynuli Andrea G. (†37) se snoubencem Markem V. (†46), Dagmar L. (†27), její snoubenec Lukáš R. (†28) a jejich kamarádka Iveta S. (†30).

Podle deníku OÖN patřili Marek a Andrea ke stálé klientele horské chaty Seethaler Hűtte, zbylí tři kamarádi za nimi dorazili na dobrodružný výlet.

Nenechali si to rozmluvit

Nikdy už se z něj ale nevrátí. Před lavinovou hrozbou je přitom varoval správce chaty Wilfried Schrempf. Rozmluvil jim sobotní výšlap, v neděli se o to pokoušel znovu. "Třetí stupeň lavinového nebezpečí stále platí, svahy jsou nestabilní a příkré," varoval je. "Bohužel to nemůžu nikomu zakázat, často by se to ale hodilo," svěřil portálu krone.at.

Byl to právě Schrempf, který volal horskou službu. O lavině se dozvěděl od kolegy. Jenomže Čechům už nebylo pomoci. Vrstva sněhu čítala osmdesát centimetrů, laviniště bylo široké 200 metrů. S tím nic nezmohlo ani 100 záchranářů a speciálně vycvičení horští psi.

Zdrcená maminka: Vím, co bys řekl...

Příbuzní Lukáše, který si měl brát Dášu, jsou na dně. „Lukšo, ty jsi mně říkal, že tu budeš pro mě pořád. A nechali jste nás tu v tom. Ale vím, že ty bys řekl: Ku--a, přece to dáme. Nás nedostanou. Ale od teď budu všechno dělat pro vás,“ pláče jeho maminka.

label alt

Dachstein

Dachstein je horský masiv v Severních vápencových Alpách. Jeho nejvyšším vrcholem je Hoher Dachstein, má 2995 m n. m. Rozkládá se na ploše 900 km² na hranici rakouských spolkových zemí Horního Rakouska, Štýrska a Salzburska. Pětice Čechů tam pod lavinou zahynula v neděli 8. března 2020.

Více o tématu

Zdrcená je i Lukášova sestra. "Brácho, pořád doufám, že je to zlej sen. Nikdy na tebe nezapomenu. Dala bych cokoliv na světě za to, aby teď byl s námi. Tohle nepřebolí nikdy. Nevíš ani jak moc nám budeš chybět. Děkujeme ti za všechno, cos pro nás kdy udělal. Miluju tě. Posílám pusu tam nahoru. Doufám, že je Vám s Dášou dobře. Nikdy na vás nezapomenu. Posílám pusu a hlídej nás tam shora. Jednou se tam potkáme. Tak na nás počkej. Sbohem brácho,“ napsala v slzách na sociální síť.

Není to první neštěstí v rakouských horách, které se týká Čechů. V únoru zahynul na Drachenwandu teprve 6letý chlapec, pádu do desítky metrů hluboké propasti beznadějně přihlížela jeho matka.

Namále měl i 33letý Čech, kterého ve 200 metrech na skalní stěně uvěznila vichřice. Musel na ní přečkat krušnou noc, ale přežil.

Související články

Další články