Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Čechoameričanky Kuchařová a Němcová, styďte se! Tohle je 5 slavných Čechů, kteří svou mateřštinu ovládají i po životě stráveném venku

Petra Němkouva a Táňa Kucharžova žijí za hranicemi teprve pár let, ale
už dělají, že loví slova.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie

Když modelky Petra Němcová a Taťána Kuchařová otevřou pusu, jeden Čech nestačí zírat. Petra Němkouva (34), úspěšná lovkyně hollywoodských hvězd, stěží loví obyčejná slova a silně tlačí do řeči americký přízvuk, aby tedy každému bylo jasné, že ona není jen tak nějaká modelka, ale že je to přímo světová modelka. Taťána Kucharžova (25) ji velmi zdárně dohání, sice jí je asi ještě hloupé dělat, že zapomíná, ale už chybí jen velmi málo, aby si „náhodou“ nemohla vzpomenout, a kdo slyší její natahovaný rádoby americký přízvuk, tomu musí být trapně. Zejména proto, že ve světě žijí slavní Češi, kteří strávili celý život za hranicemi, ale rodný jazyk je pro ně pořád rodným jazykem i po mnoha letech, zatímco tyhle dvě „Čehoameričanky“ jsou venku sotva pár desítek měsíců.

5. Michael Žantovský (64)

Někdejší politik a bývalý předseda strany ODA. Již dlouho ale Žantovský žije za hranicemi, předtím jako velvyslanec v Izraeli, nyní nás čtvrtým rokem zastupuje ve Velké Británii. Navíc dlouhodobě pracuje jako překladatel z angličtiny a má na svědomí většinu tvorby od Arthura Haileyho, Woodyho Allena nebo Toma Stopparda. Pravděpodobnost zapomínání rodného jazyka je tedy hodně vysoká, protože Žantovský musí v angličtině i myslet a znát nuance jazyka.

Kolik toho zapomněl: 0 %. Náš velvyslanec je i po letech stoprocentní Čech.

4. Miloš Forman (81)

Je třeba tohoto člověka představovat? Je vážně nutné něco psát o slavném držiteli Oscarů a režisérovi filmů Amadeus, Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Hoří, má panenko nebo Goyovy přízraky? Ani ne. Forman v roce 1968 odešel do USA a už tam zůstal. V Americe tedy žije od šestatřiceti let.

Kolik toho zapomněl: 0 %. Dokonce si v angličtině stále drží český přízvuk.

3. Eliška Hašková Coolidge (72)

Slavná emigrantka, která odešla s matkou za hranice již v osmi letech, v mládí se dostala přes Německo a Francii do USA, kde pracovala Bílém domě jako asistentka pěti prezidentů, a na konci 90. let se zase vrátila zpět do Čech. Hašková Coolidge se nyní ve své rodné zemi živí jako mecenáška a vyučuje etiketu, seděla například i v porotě České Miss, kde spoluvybírala finalistky.

Kolik toho zapomněla: 5 %. Česky mluví, jako by nikdy neodešla, jen její slovosled je trochu kostrbatější.

2. Madeleine Albright (76)

Vlastním jménem Marie Jana Korbelová je historicky první ženou, která usedla do křesla ministra zahraničních věcí Spojených států amerických. Z tehdejšího válečného Československa odešla spolu s rodinou v roce 1939 do Londýna, pak se všichni vrátili na chvíli do Čech a v roce 1948 zase odešli, tentokrát do Ameriky. Marie vystudovala zahraniční školy a provdala se za novináře Josepha Albrighta. Už jako Madeleine udělala vysokou politickou kariéru, na jejímž konci byla odměněna Barackem Obamou za zásluhy. Jednu dobu se o ní mluvilo i o jako příští prezidentce ČR, nyní přednáší na amerických univerzitách. Zřejmě nejvýznamnější česká rodačka současnosti.

Kolik toho zapomněla: 20 %. Občas špatně skloňuje, má slyšitelný přízvuk a když neví český výraz, nehledá jej, ale rovnou použije anglické slovo. Vzhledem k tomu, že asi jen 6 let ze svého života strávila v rodné zemi a zbytek v cizině, je to úctyhodný výkon a Madeleine je stále schopná dlouze a srozumitelně mluvit v rodném jazyce, i proto srážíme hodnocení.

1. Ivana Trump (64)

Rodačka z tehdejšího Gottwaldova, která jako Ivana Zelníčková měla být velkou lyžařskou hvězdou. Pak ale ve třiadvaceti letech odjela za hranice jako náhradnice na ZOH a bylo rozhodnuto. Její první manžel byl Rakušan, po rozvodu potkala amerického magnáta Donalda Trumpa, s nímž má dceru, slavnou modelku Ivanku. Ivana Trump ale nikdy nebyla holka od plotny, i když manželství s Trumpem nevydrželo, Ivana se dokázala o sebe postarat. Pravda, porozvodová finanční injekce od Trumpa jí velmi pomohla, ale Ivana dokázala své peníze ještě dalece rozšířit. V USA platí za celebritu, hostuje ve filmech, ovládá červené koberce a je úspěšná byznysmenka.

Kolik toho zapomněla: 40 %. Amerika se na ní hodně podepsala, hledá slova, má silný přízvuk a mluví v krátkých větách, ale pořád je jí dobře rozumět. Ivana Trump mluví po více než dvaceti letech v Americe stejně jako Petra Němcová po nějakých pěti.

Související články

Další články