Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Čech z Plzeňska, který se chtěl přidat k Islámskému státu: Šel jsem tam umřít za islám, tvrdí

Čech se chtěl přidat k Islámskému státu, aby ho zabili.
Zdroj: reprofoto TV Prima/profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Honza S. (21) ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku je prvním Čechem, který se chtěl podle policistů přidat k Islámskému státu. Policisté ho zadrželi u turecko-syrských hranic. Dnes vypovídal u krajského soudu v Plzni, kde řekl, že chtěl k Islámskému státu proto, aby ho zabili. Hrozí mu až doživotní trest.

Jan S. (21) ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku je prvním Čechem, který se chtěl podle policistů přidat k Islámskému státu. Policisté ho zadrželi u turecko-syrských hranic. Dnes stanul před krajským soudem v Plzni a svými slovy šokoval.

„Chtěl jsem tam proto, aby zabili oni mne,“ vypověděl ve středu podle ČTK obžalovaný Jan Silovský u Krajského soudu v Plzni. U soudu také přiznal, že konvertoval k islámu před 4 lety. Nejdříve si koupil Bibli a Korán a po jejich přečtení se rozhodl. Podle jeho slov ale žádné jiné muslimy neznal a se svojí vírou byl úplně sám. O tom, že konvertoval k islámu, neměl nikdo z jeho rodiny ani ponětí.

„Chtěl jsem tam najít někoho z IS, říct jim, že jsem se přijel přidat. Asi by mě pak někam poslali,“ řekl muž u soudu. Když se vydal do Sýrie, vůbec netušil, co se bude dít. Nikoho tam neznal a ani nevěděl, jak to chodí. „Moc jsem o tom nepřemýšlel,“ řekl. Jeho přáním bylo být vyslaný do bitvy a doufat, že ho tam zastřelí vojáci syrské armády.

K Islámskému státu se chtěl přidat, přestože neumí střílet a o zbraních neví vůbec nic. Obžaloba viní muže ze zločinu přípravy teroristického útoku a za to mu hrozí 12 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest, včetně doživotního vězení. Od loňského července čekal na soud ve vazbě.

Související články

Další články