KOMENTÁŘ: Čaulidík Babiš jako sjednotitel nefunguje: Vládlo by lépe siderické kyvadlo?
Andrej Babiš nezafungoval
Člověk nemusí zrovna patřit k partičce, která Andreje Babiše (66) obviňuje ze zločinů, viní ho ze zničení státu na desítky let dopředu a nejraději by ho poslala na doživotí za mříže, aby nad pondělním projevem nechápavě kroutil hlavou.
Hlavním jeho poselstvím bylo, že bychom se měli semknout a v jednom šiku jít jako věrní občané za vládou, která nás při druhé vlně koronaviru zase zachrání. Také naléhal, ať všichni dodržují opatření, že nejde o žádnou legraci. Jenže ani jedna výzva se nesetkala s účinkem.
Přeborník v chaosu
Byl to poslední zoufalý pokus před krajskými a senátními volbami, jak zabránit klesajícím preferencím a ztrátě pozic. Ale nepovedl se.
Andrej Babiš není státník a většina lidí včetně jeho zarytých příznivců ho tak rozhodně nevnímá. Takže ani státnického projevu není přes velký aparát marketingových expertů vůbec schopný. Přes všechny jeho snahy to zakrýt si spousta občanů všímá, že jeho vláda je ohledně opatření a rozhodování o nich v ohromném chaosu.
Co platí dnes, zítra už ne a ještě dvakrát se to může změnit o sto osmdesát stupňů. A takovému orgánu že by měl řadový občan bezmezně důvěřovat a ctít ho?
Jinde vládám věří
V některých státech mají tvrdší opatření než u nás a místní ani zdaleka tak nebrblají a dodržují je. Vlády si totiž zachovávají konsistenci, ví se, co od nich čekat. Hned na začátku pandemie vytvořily podrobné plány postupného utahování šroubů i upevňování, dobře se ví, co bude následovat, když se něco stane.
U nás jako by se ale rozhodnutí tahala z klobouku kouzelníka Pokustóna.
Koho Andrej poslouchá
Andrej Babiš místo názorů fundovaných odborníků poslouchá siderické kyvadlo (to jen možná) a průzkumy veřejného mínění (ty určitě). Kdyby mu čísla řekla, že má chodit nahoře bez, nejspíš to udělá.
Když mu před začátkem školního roku prozradila, že lidé už nechtějí roušky ve vnitřních prostorách, ponížil ministra zdravotnictví a jeho rozhodnutí opřené o lékaře skrečoval. Sem tam se prý radí i s vědmami, tak bůhví, kdo všechno má vliv na to, jak zachází s naší republikou.
Státník by krizi zvládl
Státník ví, že bez ohledu na svoji politickou budoucnost má v době krize zahodit populismus a stranickou knížku, spojit se i s opozicí (ne naoko, ale skutečně) a společně klidně jednat proti názoru většiny, pokud ví, že to, co dělá, je to správné.
Prostě by měl stát i proti vůli občanů. I s vědomím toho, že až krize uplyne, u voleb mu to naštvaní občané spočítají. Takového velkého rozhodnutí však ale vlastník Agrofertu bohužel není schopný.
Špatný vzor občanům
Když Prymula začátkem roku varoval, že hranice mohou být uzavřené i několik let, průzkumy naznačily, že voliči by Andreje Babiše „sežrali i s chlupy“, tak se hranice na léto otevřely a Češi si jeli k mořím nafasovat čerstvé mutace koronaviru.
V čele s premiérem, který sice hodně vyprávěl o tom, jak letos trávit prázdniny v Česku, sám se toho ale nedržel a nebyl příkladem.
Průšvihy vlády
Chaotik Babiš a jeho vláda několikrát vážně zaspali, během pandemie ministři v čele se svým šéfem udělali neuvěřitelné množství chyb, za které krutě platíme (předražené čínské roušky, podceňování koronaviru a nezajištění dostatečných zásob, posvátné vítání roušek vládní delegací, znehodnocené zdravotnické prostředky seniorům a mnoho dalších průšvihů).
Navíc teď chce, aby šla politika stranou a vše se řešilo věcně, ale nejvíc předvolební agitace dělá on sám a skutečným odborníkům do jejich názorů pořád mluví.
Hrozba pro premiéra
Proto nemůže čekat, že jeho prosbu o to, abychom se konečně semkli a táhli za jeden provaz, většina národa asi nevyslyší. A pokud ano, tak úplně jinak, než by si přál. Jen on a nikdo jiný může za to, že když jeho vláda něco vyhlásí, hodně občanů je vůči tomu automaticky v opozici. To Babiš takovou atmosféru vyvolal.
Pomalu začíná vypadat, že z něj začínají být otrávení i ti, kteří ho dosud drželi u vesla. Pokud přeteče pohár jejich trpělivosti, bude národ v jedné věci zajedno, ale Andreji Babišovi se to vůbec nebude líbit…