Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

ČÁST OVB FUNGUJE NA PRINCIPU SEKTY: Sex, drogy a pilné včely, které ve jménu dobra očarují i svou milovanou babičku

Zdroj: youtube.com
+ Další fotografie
GLOSA: OVB je typ finančního poradenství, který z části funguje jako sekta. Alespoň to platí pro některé rekruty. Anebo jako včelí úl. Na vrcholu pyramidy je královna a pak jsou tu včeličky, které nosí med.

Dokumentarista Jakub Charvát pořádně rozvířil vody. Natočil dokument RADA NAD ZLATO, který pojednává o praktikách finančních poradců ze skupiny OVB Allfinanz. Charvát právě v OVB jeden čas pracoval a neměl z toho dobrý pocit.

A vedení OVB zase nyní nemá dobrý pocit z toho, že dokument RADA NAD ZLATO se šíří na českém internetu - psali jsme ZDE

Společnost OVB má mnoho atributů, jaké najdeme v typologii a charakteristice sekt. Třeba dělení na MY a ONI. Nebo následování jednoho jediného (správného) směru.

Co vlastně znamená slovo SEKTA? Buď je to odvozeno z latinského slova secta - směrnice, dráha, směr, ideologie.

Anebo od slova sequi - řezat, oddělit se.

U části lidí, kteří propadli kouzlu OVB, se spojují obě latinská slova. Tím směrem (tou ideologií) je vydělávání peněz.

A dochází zde také k oddělení - MY se oddělíme od NICH a budeme něco více. Budeme finanční poradci. A pak JE budeme řezat a pomůžeme JIM z konta odříznout co nejvíce peněz.

Sekta je každá sociologická skupina, která se oddělí od společnosti, která se považuje za něco více, která klade důraz na příchod nových členů. Ty pak čeká zasvěcení (iniciace) - u OVB je to třeba společný seminář nebo společné grilování prasátka.

Mnohdy iniciace do sociologické skupiny probíhá překročením určitého tabu.

U některých rekrutů OVB je to třeba společné braní drog, společná návštěva striptýzového klubu. Přesně to ukazuje Charvátův dokument RADA NAD ZLATO.

Kdo sektě oddaně slouží? Ti, co věří ideologii. A odpadlictví se moc nenosí.

Odpadlictví totiž ukazuje, že pro někoho se stala ideologie z nějakého důvodu závadnou. Odpadlíci by pak mohli fungovat jako varovný prst. A to si členové sekty nepřejí. To pak ohrožuje samotnou podstatu sekty.

Na vrcholu pyramidy je vládce, pod ním jsou loajální zástupci (kteří si také čichnou k trůnu) a na nejnižší příčce multilevelu jsou nosiči vody - takové pilné včely.

Včely jsou unavené, a proto často odpadají, ale vrchol pyramidy se nesmí začít kymácet. Proto jsou do hnízda vábeny další a další včely - vesměs mladí lidé bez životní zkušenosti.

Včela nepřemýšlí, včela nosí med. Proto není důležité vzdělání, je důležitá oddanost společnému cíli - vydělávání peněz.

A tady se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu. OVB není žádné čiré metafyzické zlo, jak by někdo mohl z dokumentu vyvodit. Je to mnohem složitější.

I já jsem dostal vizitku s logem OVB. Bylo mi asi 25 let a můj velmi dobrý kamarád mě přemlouval, ať do toho jdu. Že to bude dobré a přinese mi to peníze.

Řekl jsem mu, že o finančních produktech nic nevím, nemám ekonomické vzdělání a budu mimo.

On ale říkal, že to nevadí. Že mě všechno naučí, že důležité je, zda chci vydělávat peníze. Důležitý je ten cíl.

Tehdy jsem se nestal rekrutem OVB v podstatě náhodou. Dostal jsem v tom časovém období jinou práci. Která mě zajímala více. Měl jsem prostě kliku.

Vím, že ten kluk to se mnou (ze svého tehdejšího psychologického ukotvení) myslel dobře. Nevalil na mě zlo. Věřil, že mi ukazuje dobrou cestu, že na konci té cesty bude moje štěstí.

A tak působí značná část lidí, kteří pracují u OVB. Oslovují své blízké, protože té věci věří. Oslovují své babičky a tetičky, protože jim přeci nesou dobro.

Na vrcholu pyramidy je vládce, který je hodně vzdálený včelám. Ale včely nesou dobro. Nesou přeci med. A lidé po medu (penězích) touží. Je to jejich přirozenost.

Proto se multilevelovému marketingu tolik daří a dařit bude i v budoucnu. Dokument Jakuba Charváta na tom nic nezmění. Jakub Charvát jen kopl do jednoho úlu. A proto na vrcholu pyramidy mají vztek. Nechápou, proč Charvát kopl zrovna do jejich úlu. Přijde jim to nespravedlivé, protože na louce (trhu) jsou i jiné úly. OVB rozhodně není jedinou poradenskou skupinou multilevelového typu.

A naštvaní jsou i nosiči vody. I tyhle pilné včeličky jsou na Charváta opravdově naštvané.

Lidé na nejnižším levelu v tomto systému jsou totiž přesvědčeni, že konají pro své sousedy a příbuzné dobro, a nechápou, proč je ten Charvát tak zhrzený a zlý.

A protože svému poslání věří, tak jsou při nabírání nových rekrutů tolik autentičtí. A tolik výkonní.

Věří, že konají dobro, věří, že pravda je na jejich straně.

Prozření pak bolí. A v případě OVB mnohdy i něco stojí.

Pak se dostaví stud.

Jak i já mohl uvěřit?

Pár jedinců stud překoná a o situaci v úlu chce mluvit.

Takoví lidé zaslouží velký respekt.

Překonat stud a přiznat, že i já jsem byl omámená včela, není nic lehkého.

To zvládnou jen sebevědomí lidé. Lidé, kteří si uvědomí sebe.

Na to každý nemá.

Jakub Charvát na to má.

Související články

Další články