Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

ČASOVÁ OSA masakru v Uherském Brodě: Takhle bylo zastřeleno 8 lidí v restauraci Družba

Zdroj:
+ Dalších 6 fotografií
vzpomínky
Osm mrtvých a jeden těžce zraněný. Takový výsledek mělo vražedné běsnění třiašedesátiletého občana Zdeňka Kováře. Ten dne 24. února 2015 spáchal krvavý masakr v restauraci Družba v Uherském Brodě. Během zásahu policejní jednotky pak Kovář spáchal sebevraždu. Rozhodli jsme se, že s odstupem více než 4 let se k tragédii vrátíme.

Dne 24. února uběhly již čtyři roky od nejtragičtější střelby v novodobé historii Česka. V městě ležícím ve Zlínském kraji došlo po dvanácté hodině a třicáté minutě v dnes již neexistující restauraci Družba ke krveprolití, při kterém zemřelo osm lidí.

Devátou obětí byl tehdy třiašedesátiletý Kovář – místní obyvatel a vrah osmi lidí. Ten při zásahu policejní jednotky obrátil zbraň proti sobě a spáchal sebevraždu. I když byly pochyby o jeho duševním zdraví, zbraň vlastnil legálně.

Po tragédii se logicky vynořilo mnoho otázek, zda šlo masakru předejít. Také se začalo spekulovat nad tím, zda nemohlo dojít k zásahu dříve než ve 14:23, kdy do objektu vtrhla zásahová jednotka Krajského ředitelství Policie České republiky Jihomoravského kraje. Přitom první hlídka na místo události dorazila již zhruba ve 12:47. Nešlo přeci jen v tomto případě postupovat jinak? A proč vlastně prvosledové hlídky vznikaly až na základě této události? Mohlo se předejít tomu, aby Kovář střílel? Bylo možné mu nevydat zbrojní průkaz?

MINUTU PO MINUTĚ

Pojďme se společně podívat na to, co se přesně v Uherském Brodě stalo. Začínáme detailní časovou osou.

Díky veřejně dostupným informacím jsme se pokusili zrekapitulovat celý děj událostí až do večerních hodin, kdy z bydliště vraha Zdeňka Kováře záchranná služba společně s policisty transportovali do psychiatrické nemocnice Kovářovu manželku.

Zhruba ve 12:30 vchází do víceúčelové budovy čp. 2066 Zdeněk Kovář a míří do bývalé restaurace Družba. Tou dobou s sebou má několik zbraní a v hlavě se mu nejspíše honí jeho hrůzný plán. V restauraci následně dochází ke střelbě. Některým lidem se naštěstí povedlo utéci. Osm dalších lidí bohužel takové štěstí nemělo. Zřejmě zemřeli již při první střelbě.

Ve 12:38 nabírá operační důstojník Policie České republiky Zlínského kraje informaci o střelbě v této budově. V té době ještě nikdo netušil, že jde právě o několikanásobného vraha. Na místo operační důstojník vysílá první hlídku OOP Uherský Brod, aby prověřila celou situaci.

Ve 12:47 na místo doráží dvoučlenná policejní hlídka z OOP Uherský Brod. Policisté se okamžitě rozhodli zakročit a snažili se dostat ke vstupním dveřím. Jakmile je ale otevřeli, Zdeněk Kovář začíná po dvoučlenné hlídce střílet z legálně držených zbraní. Policejní hlídka se proto stahuje a o celé informaci informuje operačního důstojníka.

Operační důstojník během několika málo minut okamžitě o celé události informuje všechny dostupné hlídky v okolí, žádá o spoluúčast speciální pořádkové jednotky a zásahové jednotky KŘP Jihomoravského kraje. Nejspíše i v tuto dobu je zvažována možnost vyslání Útvaru rychlého nasazení.

Na místo také doráží druhá hlídka z OOP Uherský Brod. Hlídka je tvořena vedoucím a zástupcem vedoucího OOP Uherský Brod. Tato hlídka také na místo veze neprůstřelné vesty. Na místo také přijíždí přivolaná záchranná služba a Městská policie Uherský Brod. Na místě je tak již několik policistů. Postupně přijíždějí i další posily.

Po celou dobu zásahu samozřejmě probíhá komunikace policistů na místě zásahu (velitelem zásahu) s operačním důstojníkem PČR. Policisté, když jich bylo na místě více, se chtěli pokusit opět jít do akce. Opět chtěli zasáhnout. To samozřejmě museli oznámit operačnímu důstojníkovi. Ten rozhodl, že zasahovat nemají. Podle výsledků šetření OVK (Oddělení vnitřní kontroly) PP (Policejního prezídia) tak učinil chybně. I na základě zamítavého stanoviska se policisté opět pokusili o zásah, opět však po nich pachatel střílel. Zásah tak nemohli policisté dokončit.

V této době je na místě hned několik hlídek a na cestě je i ZJ KŘP Jihomoravského kraje. Televize Prima je zhruba ve 12:56 informována samotným pachatelem, že jde do akce a bere situaci do svých rukou. Redaktor televize Prima, který je bývalým policistou, měl informovat o tom, že muž má rukojmí, zbraň a zařídí se po svém. Střelec uvedl své jméno i jméno náměstí, kde je. Ale neuvedl název města. Při telefonátu, který trval zhruba čtyři minuty, byla informována i Policie České republiky.

V době, kdy dochází k volání do televize Prima, je na místě celý „perimetr“ (okolí místa události) zapáskován, hlídá jej několik policistů a dbá se na to, aby se k místu nedostal civilista.

Ve 13:58 na místo doráží zásahová jednotka s několika vozidly i s vyjednávačem. Začíná policejní vyjednávání. Vyjednávač ZJ KŘP Jihomoravského kraje se s pachatelem trestné činnosti spojuje, pachatel mu lže a říká, že lidé jsou naživu. To již v té době nejspíše nebyla pravda!

V okolí restaurace je mnoho policejních hlídek, vícero posádek ZZS Zlínského kraje, jednu dobu navíc na místě byl vrtulník LZS. Na místo samozřejmě vyrážejí i štáby televizních stanic, začínají živá vysílání. Všichni informují o tragické události.

A právě přítomnost novinářů přidělává policistům starosti. Nemá z toho radost ani tehdejší ministr vnitra Chovanec, který obvinil tehdejšího starostu města Uherský Brod z toho, že novinářům vyzradil, že jeden z hostů restaurace je ukrytý na záchodě. Starosta města se totiž rozhodl, že do živého vysílání ČT 24 oznámí ve 14:16 zhruba toto: „Mám informaci o tom, že v objektu se nachází jedna přeživší osoba.“

V okolí zásahu se ale pohybuje také nic netušící veřejnost. Někdo totiž pochybil i tak, že v situaci, kdy se zásahová jednotka připravovala k zásahu, pustil na pár metrů od nich muže s malým dítětem. Ministr Chovanec uváděl v médiích, že v místě zásahu se pohybovali jen příslušníci složek IZS. Že se ale v lokalitě pohybovali i civilisté, dokládá také záznam zásahu, který natočili novináři.

Ve 14:23 dochází k zásahu ZJ KŘP Jihomoravského kraje. Tou dobou je však pachatel Zdeněk Kovář již mrtvý, neboť spáchal sebevraždu. Zásahová jednotka tak osvobodila přeživší osobu schovanou na toaletách. Po akci zásahové jednotky na místo mohli záchranáři a mnoho kriminalistů, kteří postupně na místo zásahu dorazili.

Zhruba v 15:30 oznamuje tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec, že na místě zásahu je oficiálně potvrzeno 8 mrtvých lidí – sedm mužů a jedna žena. Jedna žena byla velmi vážně zraněna. O pachateli, který spáchal sebevraždu, bylo již psáno.

17:37 na místo přijíždí Milan Chovanec a tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý. Oba dva dávají rozhovory novinářům.

Kolem 23:00 vstupuje zásahová jednotka za podpory hasičů do domu, kde měl žít vrah osmi lidí. Záchranná služba za doprovodu policistů převáží z místa bydliště manželku dotyčného vraha do psychiatrické léčebny.

SLEDUJTE WEB EXTRA.CZ, V ÚTERÝ PŘINESEME DALŠÍ DÍL K MASAKRU V UHERSKÉM BRODĚ.

Související články

Další články