Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Ewa Farna Horoskop Pražské peklo očima vozíčkáře Eurovolby 2019

Nejnovější kauzy

Čarodějnice i nevrlá profesionálka! Dnes je to 15 let od úmrtí Heleny Růžičkové

+ Dalších 7 fotografií
Zemřela 4. ledna
Dnes si připomínáme jedno velmi smutné výročí. Dne 4. ledna 2004 zemřela v Plzni legendární herečka Helena Růžičková. Připomeňme si její život a legendární role.

V pátek si připomínáme smutné výročí. Je to 15 let od úmrtí fenomenální herečky Heleny Růžičkové. Této dámy bylo plno všude, kam dorazila. Poutala na sebe pozornost nejen výraznou postavou, ale zejména díky komediálnímu talentu a přirozenému projevu před kamerou.

Helena Růžičková snad ani nehrála, ona prostě existovala před kamerou stejně jako v životě, jen přišla a dělala to samé, co dělá mimo film, jen s tím rozdílem, že se musela učit text. Bývalá zubní laborantka a baletka, které těžká nadváha sebrala zdraví a syna Jiřího, byla tak výraznou postavou naší kinematografie, že ji úplně stačilo obsadit do vedlejší role a minirole, i přesto si ji vybavíte kolikrát víc než hlavní herce. Příkladem budiž třeba uklízečka Hortenzie v Zítra to roztočíme, drahoušku, pacientka léčebny v Dívce na koštěti nebo snad nejslavnější štěk v dějinách českého filmu – Droběna byla na obrazovce snad ani ne minutu, ale okamžitě si i po letech vybavíte, co měla Helena na sobě a jak si cudně v pohádce Tři oříšky pro Popelku halila tvář šátkem.

Přestože ale měla takovou tu vesnickou, skoro až buranskou komiku v krvi, její dramatické role díky talentu vyznívaly ještě smutněji, než snad bylo původně zamýšleno. V seriálu Vlak dětství a naděje byla takovým smutným tragickým klaunem, statečnou bodrou ženskou, která neztrácí optimismus, přitom se jí život sype pod rukama. Anna Urbanová nebyla ani hlavní role, tou byla malá Věrka (Žaneta Fuchsová, později Tereza Brodská), ale pro Růžičkovou je tohle životní role, předvedla v ní vše, co umí.

Mohlo by se snad zdát, že oblíbená herečka měla i v soukromí na růžích ustláno, ale nebylo tomu tak. Pochovala syna Jiřího, sama bojovala s rakovinou a ani lásku národa neměla vždycky, to když kandidovala za komunisty do Senátu, přičemž paradoxně měla za minulého režimu na nějaký čas stopku v divadle, filmu i televizi.

Slunce, seno a dusno

Růžičková měla komplikovanou povahu. Na place nesnášela kompromisy. Při natáčení Troškovy trilogie Slunce seno nenašla společnou řeč s Veronikou Kánskou, která hrála její drzou dceru Blaženu.

Kánská při mnoha rozhovorech prozradila, že neměly moc hezký vztah. Růžičková podle ní byla častokrát zlá a neměla ráda mladá rozjařená děvčata. Kánská vzpomínala, že když jí měla herečka dát během natáčení nevinnou facku, vlepila jí takový políček, až spadla do mísy s těstem a musela si oteklou tvář chladit.

Kánská ale nebyla jedinou kolegyní, která si na Helenino chování stěžovala. Napjatý vztah byl i mezi ní a amatérskou herečkou Marií Pilátovou, představitelkou role Konopníkové. Ta se nechala slyšet, že ačkoliv Růžičková působila přátelsky, jen co skončilo natáčení, téměř s nikým nekomunikovala a nikoho si nevšímala.

V hlavní roli magie

O Růžičkové se také dobře ví, že měla magické schopnosti. Helena zdědila věštecké nadání zřejmě po své mamince, která pocházela ze Srbska. Ta mimo jiné předpověděla bombardování Prahy. Traduje se, že Helena měla pronikavý pohled, který přinášel i to, co snad ani Helena vidět nechtěla.

Za Helenou chodili její herečtí kolegové. Chtěli často znát odpovědi na otázky, které je trápily. Herecké kolegyni Martě Vančurové předpověděla, že dostane rakovinu. Herečka se v roce 2000 skutečně dozvěděla, že má rakovinu prsu. Yvetta Blanarovičová se od Růžičkové dozvěděla, že se jí narodí syn. Blanarovičové se později skutečně narodil syn Matyáš.

Jiřímu Hrzánovi z ruky vyčetla, že nemá moc času. Ten se její věštbě údajně smál a nevěřil. Zabil se pádem z balkonu, bylo mu pouhých 41 let. Hance Zagorové zase předpověděla, že se provdá za slavného pěvce, který ale nebude Čech. Hana do dnešního dne žije se Štefanem Margitou.

Mohlo by vás zajímat

Další články