Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Byznys s dětským kokainem v Česku: Policie rozklíčovala kšeft, ve kterém jelo až 80 dětí

Byznys s dětským kokainem v Česku: Policie rozklíčovala kšeft, ve kterém jelo až 80 dětí
Zdroj: facebook.com
drogy
Rozsáhlé zneužívání léků na předpis zaměstnalo kriminalisty na Přerovsku a Olomoucku. Rozkryli výnosný byznys s léky, které mají podobný účinek jako drogy. Zapojeno do něj bylo až osm desítek dětí a mladistvých. Policisté nakonec zahájili 13 trestních řízení s osobami ve věku od 14 do 20 let.

O kauze, která šokovala veřejnost, informoval portál irozhlas.cz. „Celkem do této řekněme kauzy bylo zapojeno a vyslýcháno zhruba 80 nezletilých a mladistvých osob, nebo osob ve věku kolem 20 let,“ uvedl Michal Hradil z územního odboru policie v Přerově. Podle něj dále mládež kromě léků užívala a distribuovala i marihuanu a extázi.

Dva případy byly odloženy kvůli nízkému věku pachatelů. Při zneužívání léčiv šlo o Ritalin a Xanax, které se předepisují hyperaktivním dětem. A jejich účinek je velmi blízce podobný pervitinu či kokainu. Dá se opatřit na internetu. Jedna tableta se prodává za 100 korun.

„Ritalinu se slangově říká také dětský koks, protože patří do skupiny drog, jako je kokain, speed a další. U tohoto léku jednu tabletu prodávali za 100 korun,“ popsal Hradil pro Český rozhlas Olomouc.

Zasáhl otec školáka

Na možné zneužívání léků a drog kriminalisty upozornil otec jednoho školáka, který se do kontaktu s léčivem dostal. „Měl podezření u svého nezletilého syna, že bere nějaké omamné a psychotropní látky,“ podotkl Hradil s tím, že velkou roli v nelegálním byznyse sehrály sociální sítě, s jejichž pomocí se mládež domlouvala. "Mladiství se v momentě, kdy nějaké drogy získali, chtěli pochlubit. Fotili se s drogami a posílali to dalším osobám s nabídkou prodeje nebo společného užití,“ doplnil Hradil, který k věci dodal, že trestné činy se týkají výroby a distribuce drog, hlavně konopí, hašiše, pervitinu, LSD a extáze. Policisté na Přerovsku odhalili čtyři varny pervitinu a přistihli sedm desítek řidičů pod vlivem omamných a psychotropních látek. Věk pachatelů drogové kriminality se pohybuje od 14 do 65 let.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy