Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Bývalý pražský imám Shehadeh jde sedět na 10 let: Neuznávám vaši legislativu, řekl před soudem

Bývalý pražský imám Shehadeh jde sedět na 10 let: Neuznávám vaši legislativu, řekl před soudem
Zdroj: profimedia
verdikt
Někdejší pražský imám Samer Shehadeh jde na deset let za mříže. Trest za podporování teroristické skupiny ve čtvrtek potvrdil Vrchní soud v Praze. Shehadeha už v únoru ke stejnému trestu odsoudil pražský městský soud, vyšší instance jeho verdikt kvůli nesouhlasu v právní kvalifikaci tehdy zrušila.

Sedět jde celá rodina. Kromě desetiletého trestu pro bývalého imáma poslal soud na jedenáct let do vězení i jeho bratra Omara Švagrová Fátima Hudková stráví za mřížemi šest let.

Samer Shehadeh i tentokrát dával najevo svůj postoj k českému právu. Dlouhodobě tvrdí, že ho neuznává. Při vyhlášení rozsudku přes opakované výzvy předsedy senátu zůstal sedět. "Neuznávám vaši legislativu," prohlásil před soudem.

Vrchní soud uznal Shehadeha vinným z účasti na teroristické skupině, finančně podporoval džihádisty v Sýrii Svému bratru Omarovi pomáhal se tam dostat, později ho přes internet oddal s Hudkovou a s cestou pak pomohl i jí. Dvojice se tam přidala k teroristické organizaci Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie). Právě té několikrát poslal peníze.

Shehadeh se k tomu přiznal, ale svoje chování nepovažuje za trestné.

„Podporoval jsem dva jediné bojovníky. Podpořil jsem je jednou ve formě finanční pomoci na výbavu. Všechno ostatní šlo na humanitární pomoc. Šlo o boj proti krutému režimu, který se dopouští genocidy na svém lidu, a doručení humanitární pomoci,“ tvrdil už před únorovým rozsudkem.

Samer i Omar se narodili v Praze a jsou palestinského původu. Fátima přijala arabské jméno před internetovou svatbou, jinak se jedná o Česku ze Středočeského kraje.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy