Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Bývalý olympionik Imrich Bugár: Jak to bude s teroristickými útoky v Riu?

Imrich Bugár je nadšeným olympijským hostem.
Zdroj: TV Barrandov
Býval vynikajícím diskařem, z olympijských her v Moskvě přivezl stříbro, v roce 1982 se stal evropským šampionem, o rok později dosáhl na světové zlato. Nyní Imrich Bugár objíždí olympiády už jen jako host. Slovenský rodák se ještě před odjezdem do Rio de Janeira zúčastnil natáčení oblíbeného pořadu Vtip za stovku, jehož nové díly bude TV Barrandov vysílat na podzim. Jaká má očekávání od českých sportovců?

Další olympiáda je již za dveřmi, budete ji sledovat jen prostřednictvím televize, nebo se i osobně zúčastníte?

Na začátku budu sledovat, půjdu se podívat do Olympijského parku do Pardubic a pak na týden se jdu podívat alespoň na půlku atletiky, abych viděl atletiku a hlavně disk. Bude to zajímavé, protože poprvé jsem viděl, že finálové disciplíny jsou i dopoledne, to jsem ještě nezažil na žádných světových soutěžích. Ale asi chtějí udělat nějakou inovaci, aby se teď přišli podívat diváci i dopoledne, tak asi kvůli tomu.

V minulosti jste se olympiády sám závodně účastnil, jak vás provázela v průběhu následujících let?

Vlastně od roku osmdesát, kdy jsem se zúčastnil v Moskvě, a pak osmdesát čtyři, kdy jsem byl nejlepší na světě, tak nás nepustili do Los Angeles. Pak jsem byl v Soulu a pak ještě aktivně jsem byl v Barceloně, ale tam jsem už byl spíš jako trenér Změlíka, který nakonec ten desetiboj vyhrál. Atlantu jsem vynechal a pak jsem se zúčastnil ještě 2000 v Sydney, 2004 v Athénách, 2008 v Pekingu a 2012 v Londýně jsem byl jako host olympijského výboru. Byl jsem tedy na sedmi olympiádách a bylo to moc pěkné. Ale je to vidět, jaký stát to dělá, které to chtějí udělat mega a které naopak komornější a kolikrát je to hezčí. Líbily se mi třeba jak Peking, Londýn, tak i Sydney. Myslím si, že nejpřátelštější bylo Sydney, tam to i lidi na ulici brali, že je to velký svátek sportu.

Máte nějaká očekávání od letošní olympiády?

Tak očekávám, že naši sportovci něco udělají. Přál bych jim, aby získali hodně medailí. Jestli bude sedm, osm nebo deset, tak to nevíme, ale doufám, že něco cinkne jak našim, tak i dukláckým sportovcům, protože jsem duklák. V Londýně jsme jich měli pět, tak by to bylo dobré zopakovat. Uvidíme, jak to bude probíhat, protože víte, jak to teď ve světě chodí, terorismus a také ty dopingové aféry.

O Brazílii se v poslední době hodně hovoří na různá témata, jako je terorismus, nemoci a podobně. Myslíte si, že je důvod k obavám?

Myslím, že je to celosvětová akce, takže je úplně jedno, jestli je to Brazílie nebo ne. Co se týká terorismu, tak před šesti lety jsem byl v Brazílii, byl jsem na vojenské akci a vojáků mají snad půl milionu, takže si myslím, že to bude zabezpečené dobře. Co se týká nemocí, tak na to musí být člověk z určitého hlediska připravený, musí být naočkovaný na některé věci, co u nás nejsou. Ale tam bude vlastně zima, bude tam kolem dvaceti stupňů, nebudou tropická vedra, tak uvidíme. Já se toho ale nebojím. Člověk by pak nesměl jezdit po světě, kdyby se bál. Určitě je to riskantní a to bych se rozmyslel spíš do Afriky, tam by se mi nechtělo.

Související články

Další články