Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Bývalý diplomat Žantovský k Vrběticím: Ať už Zeman řekne cokoliv, už je pozdě

Miloš Zeman je pověstný dobrým vztahem s Ruskem.
Zdroj: Profimedia
Kauza Vrbětice

Kauza Vrbětice nadále otřásá celým Českem, které s napětím čeká na nedělní vyjádření prezidenta Miloše Zemana k mezinárodnímu skandálu. Za svou týdenní prodlevu schytává hlava státu tvrdou kritiku snad ze všech stran. "Všichni jsme od něj nějaké vyjádření očekávali a je nepochopitelné, že zatím žádné neposkytl," říká Michael Žantovský v rozhovoru pro eXtra.cz. Bývalý diplomat zároveň ani neočekává, že by Zeman řekl cokoliv věrohodného. Podle Žantovského by ale byla chyba, kdyby Česko na ruský zásah nadále nereagovalo.

Co podle vás vedlo prezidenta Zemana k tomu, aby si na vyjádření k vrbětické kauze vzal celý týden?

Můžu jenom spekulovat. Je ale jasné, že jsme všichni od něj nějaké vyjádření očekávali a je nepochopitelné, že zatím žádné neposkytl.

Čeho myslíte, že tím chce prezident dosáhnout?

Těch možností je víc. Buď je bezradný a neví, co má říct, což je ale v jeho případě nepravděpodobné. Pak je možné, že čeká, jak se situace vyvine a jak dopadnou takzvané pokusné balonky, jako že vlastně k ničemu nedošlo nebo že to žádný teroristický čin nebyl, případně že to udělali třeba Marťani. Ta třetí možnost je, že přemýšlí o nějakém aktivním přístupu a že nám v neděli vyjeví, jak jsme všichni nalítli a jak je to celé jinak. Ale jediné, co měl udělat, bylo veřejně se postavit za postup vlády a odsouzení onoho činu. To ale neudělal a jestli to udělá v neděli, tak je pozdě.

Co tedy podle vás Miloš Zeman oznámí?

Já mu do hlavy nevidím, ale myslím si, že právě když nechá uplynout ten týden, tak těžko může říct něco, co by mělo být věrohodné a měnilo by to pohled na danou situaci.

Někteří lidé tvrdí, že prezidentův krok je velezradou. Hodnotíte to tak i vy?

Velezrada je velké slovo a má v trestním zákoně přesnou definici. Jestli má být jeho proviněním to, že se zpronevěřil svému prezidentskému slibu, ve kterém sliboval dodržovat ústavu, zákony a hájit zájmy České republiky, tak tomu se zpronevěřil tolikrát, že tohle poslední provinění je jedním z mnoha.

Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů. Moskva pak v odvetě hned o dva více. Měla by na to naše vláda dál reagovat?

Ruská reakce byla poměrně razantní a Moskva odpověděla vystupňováním, když odvolala o dva vyslance víc. Můj názor je takový, že na to nemůžeme nereagovat. Nejsme v pozici, kdy jsme někoho napadli, ale jsme v pozici poškozeného, takže si věřím, že ta reakce musí následovat, a pokud by se tak nestalo, byla by to velká chyba.

Uvrhne vrbětická kauza česko-ruské vztahy na bod mrazu?

Samotné ochlazení vztahů určitě nastane, ale ono to za moc nestálo už delší dobu. Daleko podstatnější je ten mezinárodní kontext. Kauza bude mimo jiné především testem akceschopnosti a soudržnosti zemí Evropské unie a členů NATO. My pochopitelně v konfliktu s Ruskem, a to i diplomatickém, nemůžeme spoléhat na vlastní síly. Musíme apelovat na spojeneckou solidaritu a jestli přijde, tak to bude pro naši zahraniční politiku velice zásadní.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy