Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Miloš Jakeš koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Bývalé modelce zbývá jen pár dní života, z opalování v soláriu dostala agresivní rakovinu. Co dělala celé ty roky špatně?

Debi Gibson chce nyní zákaz solárií, zbývá jí už jen několik týdnů
života.
Zdroj: koláž archiv

Pro krásu se musí trpět, říká jedno staré přísloví, které ale tahle žena pocítila nejen na vlastní kůži, ale doslova i na vlastní život. Debi Gibson (42), bývalá modelka ze Staffordshiru, která od svých čtrnácti let prahla po dokonale opálené kůži, přišla o oko, zbývá jí jen pár týdnů života a svou chybu se snaží napravit tím, že požaduje zákaz solárií.

V roce 2012 se jí začal zhoršovat zrak, což přikládala přirozenému procesu stárnutí, ale lékaři pro ni měli daleko horší zprávy. Debi totiž onemocněla vzácnou rakovinou oka a mohla si za ni sama, během opalování v soláriu totiž nikdy nepoužívala solární brýle.

Karcinom se jí ale rozšířil i po operaci oka, kdy o něj přišla, až do jater a ženě zbývají opravdu jen týdny, spíše dny života. Dle první prognózy měla totiž žít pouze osm týdnů, ale tato hraniční doba uplynula na konci března tohoto roku. Matka od rodiny proto doslova počítá každou minutu a je smířená se svým velmi rychlým a krátkým osudem.

Ještě než nadejde úplný konec, snaží se zasadit o konec používání solárií po celém světě. „Chci, aby z mé smrti vyplynulo nějaké ponaučení. To všechno se stalo proto, že jsem potřebovala být pro svou práci opálená a mít pěknou barvu. Nyní chci solária zakázat,“ říká k tomu Debi.

„Koupila jsem si z prvních peněz svoje vlastní solárium a měla jsem jej u rodičů v domě, opalovala jsem se ale bez brýlí, abych neměla kolem očí bílé kruhy. Nemohla jsem tušit, že to tak dopadne. Přestala jsem s tím v roce 2005, když bylo kolem solárií hodně špatné publicity.“

Mluvčí asociace členů provozovatelů solárií (The Sunbed Association) ale nevidí jediný důvod, proč by měla nastat v tomto případě nějaká změna. „Použití solárií platí pro osoby starší osmnácti let a v každé provozovně visí příkladný návod s varováním, že nenošení brýlí může způsobit vážné zdravotní komplikace.“

Související články

Další články