Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Bylo za komunistů líp? PŘEKVAPIVÉ SROVNÁNÍ cen před rokem 1989 a dnes!

Když nebyla fronta, v obchodě nic neměli.
Zdroj: facebook.com
Na nekonečně dlouhé fronty, věčně nedostupný toaletní papír a nedostatek dalšího zboží vzpomíná se slzou v oku asi málokdo. Po čem se ale lidem stýská, jsou nízké ceny. Když se na situaci v obchodech před sametovou revolucí a dnes podíváme pořádně, zjistíme, že to s nimi zase tak růžové nebylo!

Dnes si připomínáme 28. výročí sametové revoluce. Řada Čechů je zklamaná, že se vývoj naší země neubíral tak, jak v 90. letech slibovali politici. Dohnat Německo ve výši platů se zatím zdá nemožné. Nostalgicky vzpomínat na to, že za komunistů bylo všechno levnější je ale úplně mimo mísu.

Přestože na cenovkách před rokem 1989 byla vážně daleko nižší čísla, ve skutečnosti je nyní velké množství věcí daleko levnější. Průměrná mzda v socialistickém Československu činila 3 000 korun, zatímco dnes o pár stovek přesahuje 28 000. Mzdy Čechům vzrostly téměř desetinásobně.

Za rohlíky platíme pořád stejně, ale taková vejce jsou v přepočtu o 70 % levnější. Podobně je to i s máslem. Když odhlédneme od nedávné „máslové krize“, před rokem 1989 stálo 10 korun, což je dnešních 70 korun. Přitom průměrná cena másla činí 60 korun. Za měsíční příjem jste si mohli koupit 300 kostek másel, v dnešní době to bude kostek 700.

Cena kila šunky nejvyšší jakosti za socialismu činila 100 korun, což je v přepočtu 700 dnešních korun. Ale v supermarketu nyní stojí asi 210 korun. Před revolucí byla o 233 % dražší!

Totéž platí i u piva a cigaret. V komunistickém Československu jste si mohli za měsíční mzdu koupit 500 plzeňských dvanáctek, za tu dnešní si jich pořídíte 1076. U cigaret není rozdíl až tak markantní, přesto za dnešní platy pořídíte o 70 krabiček víc.

Když vás potkalo štěstí a úřady vám povolily dovolenou v zahraničí, museli jste si připravit pořádný balík peněz. Výdeje na jednoho člověka za týden v Bulharsku činily 4 000 korun, což je v přepočtu 28 000 dnešních korun. Za o něco nižší částku si však v dnešní době můžete užít čtrnáct dní v luxusním resortu v Egyptě. Bulharsko, kam stále jezdí poměrně hodně Čechů, pak dnes vyjde na 15 tisíc, skoro o polovinu méně.

Vůbec nejšílenější jsou ceny automobilů, které byly za socialismu astronomické. Na běžnou škodovku rodina šetřila klidně i tři roky, dnešní rodina to zvládne za rok. A navíc ji bude stát o polovinu méně.

Takže i když se zdá, že se ceny stále zvyšují, rostou nám i mzdy a všechno je vlastně levnější!

Související články

Další články