Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Byli si rovni, teď se liší ve všem: Unikátní fotosérie zkoumá sociální rozdíly společnosti

Byli si rovni, teď se liší ve všem: Unikátní fotosérie zkoumá sociální rozdíly společnosti
Zdroj: Facebook
+ Dalších 16 fotografií

Mark Laita je fotograf narozený v divokém Detroitu a zřejmě jeho domovské město zločinnosti a hlubokých sociálních a rasových rozdílů jej přimělo se osm let věnovat této unikátní sérii fotografií, kde zkoumá vliv prostředí, rodiny a společnosti, který spojuje a zároveň rozděluje dva lidi se stejnými předpoklady.

Všichni se narodíme se stejnými možnostmi, je to ale právě naše okolí, co nás utváří, a tak nás odlišuje jeden od druhého, i když jsme v jádru v něčem podobní. Třeba člen pouličního gangu a hlava mafiánské rodiny, oba za hranou zákona, přesto úplně jiní. Na mladém muži je přesně vidět, čím se živí, kdežto sofistikovaného mafiána byste si spletli s kdejakým majitelem obchodu.

Co rozdělilo jeptišky a prostitutky? Všechny dívky se narodily nevinné, přesto stojí přesně na opačné straně společnosti. Jeptišky jako vzor ctnosti, prostitutky jako vzor největšího úpadku. Obě skupiny poskytují útěchu, ale každá po svém.

Snad nejvíc na nás křičí portréty výkonného manažera a messengera a babtistického kněze a členů Ku-klux-klanu. Barva pleti je totiž v tomhle případě účelná. Opravdu se nemůže černý kluk stát hlavou společnosti a musí v této firmě jen sloužit? A jak se stalo, že černošský kněz hlásá dobro a lásku, zatímco bílá rasa páchá zlo a on by mohl být její obětí?

Tyto portréty spojuje a rozděluje právě cesta, po které se rozhodl každý vydat, i když start měli všichni společný. I ty amišské děti si už dnes mohou vybrat, zda zůstanou v komunitě, nebo se vrhnou do víru moderního světa. Většina z nich ale nechce a zůstávají věrné prostředí, které je zformovalo.

Související články

Další články