Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Byla chlap jak hora, teď bude vzpírat za ženy na olympiádě: Je to nefér, zuří lidi

Laurel Hubbard bude soutěžit na olympijských hrách ve vzpírání žen.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
transgender

Letní olympijské hry 2021 v Tokiu budou mít první transgender účastnici. Novozélanďanka Laurel Hubbardová (43) bude soutěžit v kategorii do 87 kg vzpěraček. Její tým ji podpořil, ovšem mnoho lidí bere její účast jako "hloupý vtip", a to kvůli biologickým výhodám, se kterými se narodila jako muž.

Vzpěračka Laurel Hubbardová z Nového Zélandu bude první transgender sportovkyní, která bude bojovat na olympijských hrách v Tokiu.

Do roku 2013 Laurel soutěžila ve vzpěračských soutěžích jako muž. "Jsem vděčná za to, kolik podpory a laskavosti mi bylo dáno od Novozélanďanů," uvedla Hubbardová, jež bude soutěžit v kategorii vzpěraček do 87 kilogramů. Hubbardová to sdělila v prohlášení Novozélandského olympijského výboru (NZOC).

První transgender účastnici podpořila i novozélandská vláda. "Laurel je členkou novozélandského olympijského týmu. Jsme na ni hrdí, stejně jako na všechny naše atlety, a budeme ji celou dobu podporovat," uvedl ministr sportu a rekreace Grant Robertson.

Laurel Hubbartová musela stejně jako všechny účastnice projít kvalifikací a další pravidla musela splnit i jako transgender účastnice. Její hladina testosteronu musela být za posledních 12 měsíců nižší než 10 nmol/l.

Chybná politika ze strany Mezinárodního olympijského výboru

Mnoho lidí ale s účastí Laurel Hubbarové, která se narodila v roce 1978 jako Gavin Hubbard, na olympijských hrách nesouhlasí a tvrdí, že má oproti ostatním ženám biologickou výhodu, jako je například zvýšená hustota a pevnost kostí a svalů.

Vzpěračka Anna Vanbellinghenová, jež bude soutěžit ve stejné kategorii, minulý měsíc uvedla, že pokud bude Hubbardová soutěžit v Tokiu po boku žen, bere to jako "blbý vtip". "Každý, kdo trénuje vzpírání na profesionální úrovni, ví, že je to především o kostech. Tato konkrétní situace je nespravedlivá jak pro sport, tak i pro sportovce," uvedla v květnu Anna. "Některým sportovcům tak uniká příležitost, která by jim změnila život, jako je medaile nebo olympijská kvalifikace," dodala.

Proti Hubbardové se také vyslovila organizace Save Women's Sport Australasia, jež zastupuje sportovkyně a bojuje proti transgender sportovkyním ve stejných kategoriích. "Jedná se o chybnou politiku ze strany Mezinárodního olympijského výboru, který umožnil 43letému biologickému muži, jenž se indentifikuje jako žena, aby soutěžil v ženské kategorii," uvedla skupina ve svém prohlášení.


Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy