Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Butch Cassidy a Sundance Kid: Jaký byl skutečný příběh bankovních lupičů?

Butch Cassidy a Sundance Kid: Jaký byl skutečný příběh bankovních lupičů?
Zdroj: csfd
+ Dalších 9 fotografií
Realita
Americký western z roku 1969 s názvem Butch Cassidy a Sundance Kid lidé sledují rádi dodnes. Nicméně málokdo ví, jaký byl skutečný příběh železničního a bankovního lupiče, který dodal inspiraci několika scenáristům.

Butch Cassidy a Sundance Kid je americký western od režiséra George Roye Hilla z roku 1969. Snímek vznikl na námět skutečné události. Inspiraci u vůdce Wild Bunch Gangu našlo i spousta jiných režisérů. Nicméně to nejslavnější ztělesnění Butche Cassidyho zahrál zesnulý herec Paul Newman (†83).

Skutečný Butch Cassidy pochází z amerického státu Utah a narodil se pod jménem Robert LeRoy Parker dne 13. dubna 1866. Pocházel z rodiny, kde bylo třináct dětí, a tak už v útlém věku odešel a začal pracovat na farmě. Ovšem ta patřila zloději koní a dobytka, takže už jako malý hoch se toho spoustu naučil. Dráhu zločinu započal ve čtrnácti letech.

V roce 1887 se obul do kovbojských bot. Odcestoval do Montany a tam se seznámil s Mattem Warnerem. Poprvé společně přepadli banku v roce 1889 a odnesli si krásných 21 tisíc dolarů (483 tisíc Kč).

Pak už to šlo samo. Parker si pořídil farmu, kde podle legend ukrýval veškerý lup. Založil gang, který je celosvětově známý pod jménem Wild Bunch Gang. V srpnu 1896 se k lupičské partě přidal poslední člen. Harry Longabaugh, spíše známý pod jménem Sundance Kid. V této době si Robert začal přezdívat Butch Cassidy. S Kidem se stali nerozlučnými parťáky a kamarády na život a na smrt.

Roky běžely, s nimi přibývaly loupeže a naopak ubývali členové gangu. Všude, kam šli, tak visely plakáty s jejich obličeji. Bylo na čase se rozdělit.

Zbyl jen Butch a Kid. Neměli na výběr, a tak museli odcestovat do Jižní Ameriky. Dlouho jim to nevydrželo, než začali přepadávat banky tam.

Finální přestřelka, podle legendy, jim byla osudná. Byli v domě a šla po nich celá banda bolivijských vojáků. Bylo slyšet pár výstřelů, a když pak ráno vojáci vstoupili do domu, nalezli dvě mrtvá těla. Butch zřejmě zastřelil raněného parťáka mezi oči a pak zabil i sebe. Ovšem tato varianta není nijak potvrzena, protože se nedohledali žádní žijící příbuzní, podle kterých by se dala dokázat identita pomocí DNA. Ale zřejmě takhle skončil příběh dvou proslulých zločinců, kteří jsou známí dodnes.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy