Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

Burger bude KOTOUČ a steak DESKA: Vegetariánům zakážou používat jména jídel masojedů!

bez masa
Vegetariánům, kteří si budou chtít dát burger, párek či steak, odzvonilo. Zemědělská komise Evropské unie schválila zákaz používání názvosloví spojených s masem pro vegetariánské pokrmy. Informaci přinesl server theguardian.com, podle kterého už dokonce padly i návrhy na změnu konkrétních názvů. Například vegetariánský burger by se měl přejmenovat na vegetariánský kotouč.

Vegetariánský burger, sojové párky, steaky z tofu a další – těmto názvům potravin možná brzy odzvoní, a to ze zcela prostého důvodu. Klasické názvosloví totiž napovídá tomu, že v nich je maso i přesto, že není. O nové legislativě bude po květnových volbách hlasovat Evropský parlament a pokud bude schválena, postoupí návrh k Evropské komisi a členským státům.

Podle několika evropských poslanců jde jen o lobby masného průmyslu. To však Éric Andrieu z Parti socialiste, který na nový zákon dohlíží, rázně odmítá s tím, že masná lobby do přípravy nové legislativy nezasáhla. Prý jde především o selský rozum. „Můžete si klidně dát steak nebo burger, ale nemůžete tak říkat jiným produktům, to nedává smysl,“ tvrdí.

Podle Andrieua je zapotřebí hodně kreativity, aby mohly být nové názvy pro vegetariánské potraviny vymyšleny. Steaku z tofu se zkrátka steak říkat nedá a změna podle něj pomůže lidem, aby se lépe orientovali v tom, co jedí. Další politici ale tvrdí, že se jen masný průmysl bojí, aby s ubývajícími strávníky nepřišel o svůj podíl na trhu.

Regulace vejde v platnost až za několik let, EU se jí ale zabývá už nyní. Z vegetariánského burgeru se tak může brzy stát vegetariánský kotouč, z tofu steaku pak může být tofu deska.

Mohlo by vás zajímat

Další články