Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Budoucí vláda má jasno: Žádné zavírání škol, místo toho delší vánoční prázdniny

Zavírání škol: Nová vláda o tom neuvažuje
Zdroj: Profimedia
Nová vláda

Koalice Spolu s Piráty a STAN, která tvoří novou vládu, slíbila, že nebude kvůli epidemii covidu-19 plošně zavírat školy. Prioritou je, aby dopady na vzdělání byly co nejmenší, řekl dnes předseda ODS pověřený skládáním vlády Petr Fiala na tiskové konferenci k plánům opatření vůči epidemii. Pětikoalice současně podle materiálu, který rozdala novinářům, navrhuje prodloužit letos kvůli covidu-19 vánoční prázdniny. Začít by měly v pondělí 20. prosince. Původní harmonogram letošního školního roku počítal s prázdninami od čtvrtka 23. prosince. Děti se mají do lavic vrátit 3. ledna.

„Slíbili jsme, že nebudeme plošně zavírat školy. Nechceme dopustit, aby covid-9 odnesly naše děti,“ uvedl Petr Fiala. Ve školství by se podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mělo testovat vždy v pondělí tak, aby nebylo třeba posílat do karantény celé třídy.

Podle rozhodnutí vlády z minulého týdne platí povinnost testování v základních a středních školách každé pondělí až do února. V pondělí končící kabinet kvůli malým zásobám testů pověřil Správu státních hmotných rezerv, aby nakoupila 14 milionů antigenních testů pro školy. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by stát měl udržovat dostatek zásob kvalitních a prověřených testů v rezervách. Měl by podle koalice mít vždy zásobu na měsíc dopředu.

Větší pravomoce pro ředitele škol

Výhledově pětikoalice plánuje větší pravomoce pro ředitele škol, aby mohli rozhodnout v souladu s hygieniky o dalším postupu, například o organizaci výuky či kroužků.

Koalice je pro povinnost chránit dýchací cesty respirátory všude ve vnitřních prostorách. Pro mateřské, základní a střední školy by ale měla nadále platit výjimka, podle níž je žáci a studenti nemusejí mít při výuce ve třídě. Bez respirátoru by nadále mohly děti být při výuce a činnosti v základních uměleckých školách a ve sportovních klubech.

Související články

Další články