Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

5 věcí, které jste o kultovním filmu Samotáři netušili: Zhulení herci a neústupný režisér

+ Další 2 fotografie
filmy
V roce 2000 vznikl pod režisérským dohledem Davida Ondříčka film, který konečně oslovil mladou generaci. Natočili se Samotáři, odkud jsou nesmrtelné hlášky i postavy. Podívejme se na zajímavosti z filmu, o kterých jste neměli ani tušení.

V Samotářích se najde každý, kdo měl nějaké milostné trable. Genialita filmu spočívá v tom, že když se na něj díváte ve dvaceti, tak vám to připadá jako velká sranda. Čím je ale člověk starší, tím víc si uvědomuje, jak smutný film to vlastně je.

Co ale o tomhle kultovním snímku nevíte?

1. Věčně zhulený Macháček

Jiří Macháček si z "brka" potáhne přesně 37x. Ve filmu není scéna, kdy by nebyl zhulený. Proto ta autenticita. Ani to nemusel hrát! Navíc musel kvůli téhle roli zhubnout, aby víc připomínal mladého milovníka marihuany.

2. Tajemná Vesna

Makedonskou sympatickou herečku Labinu Mitevskou potkal Petr Zelenka, jeden ze scenáristů, na filmovém festivalu v Chotěbuzi. Labina byla v porotě a velmi se jí líbili jeho Knoflíkáři. Znala jeho předchozí filmy a díky tomu přijala pozvání na natáčení do Prahy.

V Samotářích si zahrála Vesnu, která do Prahy přijela hledat svého tatínka. Její dějová linka se ale nevešla do filmu. Svého otce totiž najde - a je to zároveň táta Hanky, kterou hraje Jitka Schneiderová. Takže by skončily jako nevlastní sestry.

3. Lucky Boy

Když se řekne Samotáři, začnete si broukat tuhle píseň. Natočil ji Jan P. Muchow v paneláku na domácí nahrávací zařízení spolu s dalšími songy na soundtrack. Většina se přetočila, ale Lucky Boy zůstal tak, jak ho nahráli v bojových podmínkách. A je to dobře, song umocňuje atmosféru filmu.

4. Casting

Ondříček měl v hlavě naprosto podrobně vymyšleno, jak by měly postavy ze Samotářů vypadat a ze svých požadavků nechtěl ustupovat. Herce hledal měsíce před natáčením po různých castinzích, divadlech a filmových festivalech. Nejdéle trvalo najít herečku pro postavu Hanku. Tu nakonec získala Jitka Schneiderová

5. Konec nebo začátek?

Vzpomínáte si na jednu ze závěrečných scén, kdy Macháček podle fotek zjišťuje, že má holku Tak scéna na nádraží se natáčela ve skutečnosti jako úplně první a na snímcích byla přítelkyně režiséra Ondříčka.

Související články

Další články