Budete překvapeni! Toto je 9 nejvíc nechutných věcí, které má každý z nás doma
V každé domácnosti existují místa, kterým je zapotřebí při úklidu věnovat zvýšenou pozornost – a mnohé věci, které tvoří obvyklé vybavení domácnosti, jsou učiněným semeništěm bakterií. V tomto článku se blíže podíváme na devět z nich.
1) Kuchyňský dřez – v kuchyňském dřezu dost možná naleznete ještě víc bakterií než na veřejných záchodcích (totéž mimochodem platí např. i o dámských kabelkách). Nedávná studie společnosti NFS zjistila, že kuchyňské dřezy jsou 100 000x znečištěnější než koupelnová umyvadla. Důvodem je skutečnost, že neustále přicházejí do kontaktu se zbytky jídel.
2) Kávovar – tmavé, vlhké prostředí zcela vyhovuje nejen bakteriím, ale i plísním. Chcete-li se jich zbavit, doporučujeme kávovar naplnit několika šálky octa, nechat asi 30 minut odstát a zapnout. Pak tento proces ještě 2x-3x opakujte s obyčejnou vodou.
3) Sporák – jedno z jednoznačně nejšpinavějších míst v celé domácnosti. Na ovládací prvky často saháme mokrýma či mastnýma rukama. Kapitola sama pro sebe je pak varná deska. Čistit, čistit a ještě jednou čistit.
4) Držák zubních kartáčků – na průměrném držáku zubních kartáčků se nachází cca 2 miliony bakterií. Schválně, jak často ho umýváte?
5) Koberce – ráj mikrobů. Není se čemu divit, když v kobercích kromě drobků končí také naše vlastní odumřelé kožní buňky, vlasy, nebo chlupy našich domácích mazlíčků. Většina výrobců koberců doporučuje parní čištění každých 18 měsíců bez ohledu na to, jak dobrý máte vysavač.
6) Kuchyňská linka – na kuchyňské lince se obvykle připravuje jídlo a podle toho také vypadá. V ideálním případě byste její povrch měli umývat každý večer.
7) Miska na psí jídlo – kupujte raději misky vyrobené z nerezové oceli nebo těžkého plastu a alespoň jednou denně je vydrhněte v teplé mýdlové vodě (pokud nemáte myčku na nádobí).
8) Houbičky na umývání nádobí – z pochopitelných důvodů jsou plné nebezpečných bakterií i výtrusů různých druhů plísní a hub. Většinu z nich zničíte, když houbičku dáte na cca 2 minuty do mikrovlnné trouby. Déle než dva týdny byste však jednu houbičku používat neměli.
9) Vana nebo sprchový kout – během svého výzkumu v amerických domácnostech společnost NFS zjistila, že až 26 % van či sprchových koutů poskytuje útočiště bakteriím známým jako stafylokoky, které mohou způsobit například infekci močových cest. Proto ve svém vlastním zájmu vanu/sprchový kout pravidelně oplachujte (ale nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky).