Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Seriál Most!

Nejnovější kauzy

Budeme umírat už ve dvaceti? Nová studie odhalila šokující fakta o české populaci!

Česká populace je stále více obézní.
Stále více Čechů má nadváhu a u mnohých se projevuje vyšší hmotnost již v nízkém věku. Z každého narozeného ročníku je morbidně obézních 1500 dětí!

Na základě toho mají v roce života již klidně 20 kilogramů a tím se vystavují mnoha zdravotním potížím.

„Za čas budeme mít častěji dvacetileté pacienty s infarktem, amputovanou nohou nebo slepotou kvůli cukrovce. Problémy, jimiž jejich rodiče trpí až po čtyřicítce, budou mít oni už na vysoké škole,“ upozorňuje obezitolog Zlatko Marinov.

Podobná situace přitom není nic, co by se mělo řešit až za desítky let. Nadváha našich potomků nás prý dožene už za 10 roků.

„Už nadváha rodičky a dítěte při porodu péči značně zdražuje. Většinou se musí operovat císařským řezem, hůře se hojí, anestezie taky něco stojí…,“ uvedl pro idnes.cz jeden z lékařů.

S tím souvisí i čím dál tím větší výskyt cukrovky a dalších nemocí.

„Situace se mění. Když jsem před 22 lety nastoupil, měli jsme v okrese jediného malého diabetika, sedmileté dítě. Nedávno jsme už museli složitě řešit, jak dávkovat inzulin u osmnáctiměsíčního kojence s cukrovkou, protože tabulky pro děti mladší čtyř let neexistují,“ uvádí pediatr z chrudimské nemocnice Kasal.

Obezita navíc zvyšuje i možnost vzniku rakovinných nádorů.

„Obezita je jednou z hlavních příčin jejich vzniku. V současné době jich způsobuje víc než kouření. Konkrétně jsou to nádory prsu, plic, ledvin, ale obezita stojí i za cirhózou jater a transplantacemi ledvin,“ uvádí lékařka Cecília Marinová.

Mohlo by vás zajímat

Další články