Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Budeme mít prázdné peněženky? Švédská banka chce zavést digitální měnu!

Takhle to může za pár let klidně vypadat!
Pokrok nelze zastavit a vypadá to, že už za pár let by mohlo bankovkám i mincím odzvonit. Aspoň to plánuje švédská banka, která chce zavést digitální ekronu. Zatím pouze jako doplněk k mincím a papírovým penězům, ale za pár let by mohly peníze z našich peněženek zmizet nadobro.

Švédská centrální banka silně zvažuje zavedení digitální měny. A to prý hlavně proto, že ve Skandinávských zemích lidé opouštějí od placení v hotovosti. Kdo někdy tyto státy navštívil, ví, že kartou tam lze platit prakticky všude, proto už si lidé nemusejí vybírat tolik v hotovosti a podle průzkumů banky dochází k výrazně menšímu používání bankovek, a to až o 40 %.

Švédská centrální banka Riksbank je nejstarší bankou na světě a průkopníkem ve všech směrech. Právě tam zavedli první bankovky na světě.

Nyní se Riksbank rozhodla zahájit projekt, jehož výsledkem má být používání digitální měny, takzvané ekrony. Ta bude ve formě nabíjecí karty nebo aplikace. Detaily používání ale nejsou známé.

Viceguvernérka banky Cecilia Skingsley zatím říká, že ekrona má být v budoucnu pouze doplněk peněz, které známe dnes.

Na jednu stranu se jedná o dobrý nápad, na druhou by to znamenalo, že banka by měla mnohem větší kontrolu nad penězi svých lidí. A to už zní trochu jako antiutopie.

Související články

Další články